Těžký boj o šanci na záchranu

V uplynulém víkendu čekala svitavské florbalisty další zkouška a to rovnou v podobě dvojutkání. Toto dvojutkání dávalo svitavským šanci na odlepení se od posledního místa tabulky 1. ligy, které v letošní sezóně znamená definitivu sestupu. Sobotní utkání v Kladně a nedělní domácí proti pražskému SKV tedy znamenalo boj o hodně. Do Kladna svitavští odjížděli v plné sestavě, což slibovalo naplnění touženého výsledku. Nedělní utkání bohužel Svitavy odehrály ve značně oslabené sestavě, což se na konečném výsledku také podepsalo.

Kanonýři Kladno – FbK TJ Svitavy 5:4p

První třetina nabídla hned ze samého začátku šance na obou stranách. První ze svitavských měl možnost skórovat Čížek z prostoru mezi kruhy, brankář ale střelu vyrazil. Poté hostující FbK odolalo úvodnímu tlaku domácích a následně se skoro přes celé hřiště prosadil Musil (as. Tomáš Zach). Následovala plejáda šancí na obou stranách přerušená až Kolenovým faulem, který ale domácí v početní výhodě nevyužili. Do konce třetiny se ještě trefil Savický (as. Jedlička), a to bylo vše. Střely v první třetině pouze 5:4.

Také začátek druhé třetiny zastihl hosty v dobré formě, když Říhovu kolmici na výbornou tečoval Sauer a Svitavy vedly už o tři branky. Poté Svitavy upustily od aktivity a do konce třetiny diktovali tempo kladenští a vsítili dvě kontaktní branky, čímž snížili na 2:3. Střely po druhé třetině: 11:7.

V poslední části se Svitavám naskytla šance trestného střílení po hře rukou kapitána Kladna. Savický jej naneštěstí neproměnil a ani následující přesilovou hru hosté nevyužili. Ubráněné oslabení nakoplo domácí a ti opětovně zatlačili svitavskou obranu až do hlubokého bloku. Překvapením tak byl vydařený únik Prudila, který neskutečným vinglem nedal domácímu gólmanovi šanci a zvýšil na 2:4. Kladno ale ukázalo extraligové zkušenosti a dvěma slepenými góly během dvou minut srovnalo. V úplném závěru základní hrací doby by divák mohl tušit opatrné čekání na dělbu bodů, leč opak byl pravdou. Oba týmy se hnaly za výhrou a především kladenský gólman se postaral o to, že Kladno přežilo do až do prodloužení. Tato časová nástavba při remíze v základní hrací době se nově hraje pouze 3 na 3 a to svědčilo více Kladnu. Silový Mayer odstavil dva hráče Svitav v souboji a jeho spoluhráči si ve vzniklé situaci 2 na 1 poradili –  utkání rozhodl brankou kladenský Radim Fořt. Střely ve třetí třetině: 14:15.

Byla to především hluchá druhá třetina, která Svitavy připravila o zisk všech tří bodů. Hráčem utkání za Svitavy se stal Jan Savický (střídavý start ze Sokola Pardubice).

Závěrečný počet střel: 31:26

Trenér hostů Ladislav Štancl komentoval utkání: „Z naší strany zlepšený výkon po výbuchu v minulém týdnu. V první třetině jsme hráli jednoduše a přesně jsme dodrželi pokyny toho, co jsme chtěli hrát. Za stavu 3:0 jsme od toho ale upustili a začali jsme být zbytečně pasivní. Toho zkušený soupeř využil a vrátil se do zápasu. Třetí třetina byla z naší strany opět dobrá. Bod bereme. Zápas rozhodla naše neproměněná přesilovka, kde se rozchytal brankář domácích a stal se v závěru zápasu rozhodujícím faktorem, který zařídil bod navíc pro domácí.“

FbK TJ Svitavy – TJ Sokol Královské Vinohrady 5:6

K nedělnímu utkání nastoupili domácí v hale Na Střelnici v oslabené sestavě. Trio pardubických posil nemohlo pomoct (gólman Petr Musil onemocněl, Ondřeje Pakostu si trenér Koubek stáhl do základní sestavy Sokola a Jan Savický se zranil v Kladně. Lukáši Zach také chyběl ze zdravotních důvodů, Dominik Šmarda zase musel do služby (PČR).

Přestože sobotní utkání měly v nohách oba týmy, utkání začalo v rychlém tempu. Vedení se ujali hosté už ve třetí minutě. Svitavy okamžitě odpověděly tlakem, který zužitkoval v páté minutě dobře hrající Kolena, který začal trénovat s týmem (as. Tomáš Zach). Po následující pasáži šancí na obou stranách se svitavští dostali do početní výhody, kterou nevyužili a inkasovali, čímž se hosté dostali do vedení 1:2. Následovala opět hra nahoru dolů, při které byl faulován Prudil a tuto přesilovou hru již proměnil Říha, když střelou po zemi překonal Dejmala (as. Jedlička) a srovnal tak skóre utkání. Střely v první třetině: 9:7.

Zatímco v sobotu by Svitavy nejraději druhou třetinu vynechaly a zapomněly, v neděli to byl jiný případ. Celou první půlku dvacetiminutovky byly lepším týmem a je velká škoda, že to nedokázaly přetavit i ve vstřelené branky. Bohužel jejich střeleckou impotenci hosté potrestali a šli opět do vedení (2:3). Po pár minutách šli ale znovu do čtyř a FbK hned po 18 sekundách proměnilo přesilovou hru. Trefil se opět Kolena (as. Richter). Do konce třetiny se ještě trefil Tomáš Zach krásnou ranou z výběhu (as. Štarman) a do kabin se šlo za stavu 4:3 pro domácí. Střely po druhé části: 11:6.

Bohužel hned po 26 vteřinách třetí části SKV srovnalo na 4:4 a začala přetahovaná o zvrácení výsledku. Nejprve byli úspěšnější hosté, kteří ve 46. minutě odskočili na 4:5, ale poté faulovali a Svitavy hrály přesilovou hru. Bohužel tato nebyla z kategorie povedených a skóre se nezměnilo. V poslední desetiminutovce se domácí ještě dostali do tlaku, ale po oddechovém čase přišla chyba ve hře bez brankáře a gól 4:6 pro SKV. I když se ihned po buly Říhovi povedlo snížit (as. Prudil), do konce utkání již zbývalo pouhých 8 vteřin a to nestačilo. Střely v třetí třetině: 6:9.

Střely na konci utkání: 24:24.

Nejlepším domácím hráčem utkání byl vyhlášen ztracený syn Jan Kolena, který dal zavzpomínat na svoji top formu. Za zmínku stojí také dvě branky Davida Říhy, ale rovněž proměnění dvou přesilových her. Budoucnost A-týmu ve zbývajících sedmi utkáních vystihuje výborně poslední věta trenéra domácích.

Komentář trenéra Svitav Ladislava Štancla (na rozhovor s ním se můžete těšit ve svitavské televizi): „Myslím si, že bychom si za výkon v zápase alespoň bod zasloužili. Na to, že měly oba týmy v nohách včerejší večerní zápasy, se hrálo v poměrně vysokém tempu. Pro nás je důležité, abychom výkony z tohoto víkendu dokázali zopakovat v dalších zápasech s tím, že se vyvarujeme individuálních a taktických chyb, které nás dnes stály alespoň bodík.“

Na další utkání se můžete těšit v sobotu 27. ledna od 19 hodin v hale Na Střelnici proti Startu98, celku z pražských Kunratic, které rozhodně slibuje bojovný výkon o udržení druhé nejvyšší soutěže u nás pro Vás, svitavské publikum.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.