A-tým čeká zápas o všechno

Svitavštví fanoušci florbalového FbK jsou svědky strhující prvoligové jízdy. V sobotu od 20:00 mohou na vlastní oči vidět, zdali svitavský herně obrozený tým dokráčí až do play-off. V cestě jim stojí poslední překážka, pražský Start98, který drží aktuálně šesté místo se 43 body. Svitavy jsou desáté s 30 body, ale aktuálně s nejlepší formou v rámci konkurence.

Z desáté pozice zajišťující play off je může sesadit jenom Pelhřimov. Jejich výhodou je fakt, že mají vše ve svých rukách, protože jakákoli výhra je udrží mezi TOP 10. V opačném případě musí čekat na výsledek zápasu Pelhřimov vs. Havířov. Na aktuální vzepětí svitavského týmu před důležitým zápasem jsme se zeptali Martina Karlíka. Aktuálního lodivoda FbK, pod nímž tým předvádí výkony, na které byli fanoušci zvyklí v loňské úspěšné sezóně. 

Kde se vzala síla týmu v poslední třetině sezóny?
Nemyslím si, že by síla v týmu nebyla. Myslím, že se jednalo spíše o vyhoření po loňské úspěšné sezóně. Najednou se nepodařil, jeden, druhý, třetí zápas a psychika jde v tomto amatérském sportu dolů mnohem rychleji. Upadne nadšení ze sportu, a to je problém. Někdy ale stačí menší změny, pár nových impulsů, nové nadšení a maličko jiný přístup. Tou změnou, těmi impulsy byl přechod Lukáš Brýdla z pozice hráče na střídačku a můj příchod na post hlavního trenéra, kdy jsme si nastavili nové postupy a změny. Hráči uviděli, že to funguje a začali vše respektovat.

Jaké impulsy tým potřeboval?
Podle mě potřeboval příchod někoho z venku, někoho s jiným uvažováním, jiným pohledem na věc. Vůbec neříkám, že doposud se tu něco dělalo špatně. Ale v týmovém sportu periodicky přichází dříve nebo později období nezdarů a je potřeba udělat změny. Já ty kluky znám z pozice trenéra mládeže i samotného hráče ještě z působení ve Svitavách. Mohl jsem navíc přinést zkušenosti z mého brněnského působení. Velkým impulsem byl i příchod Aleše Königa.

Bylo nutné měnit systém hry?
Za tak malý časový úsek se toho měnit moc nedá. Buď se vymyslí systém a hledají se do něj hráči nebo je potřeba hráče učit. Anebo máte hráče nějakých kvalit a postavíte systém na jejich kvalitách. A tou cestou jsme s Lukášem šli. Máme některé velmi rychlonohé hráče, pak hráče šikovné na hokejce, pak pomalé, ale se zkušenostmi, takže s nimi přece nebudu hrát zatažený, nudný florbal se střelami z půlky. Obecně všichni dokáží hrát improvizační florbal. A ten já prosazuji. Nesnáším šablonovitou hru. Začali jsme aktivně napadat. Apeluji na kluky, aby nepředržovali míček, aby vyhledávali příležitosti k přihrávkám, aby se dívali kolem sebe na hřišti a reagovali na aktuální situace. Mám rád rychlý florbal s množstvím přihrávek a to se snažím kluky učit. Když pak s hráčem analyzuji konkrétní situaci, ukazuji mu můj pohled na hru, další možnost. Ale pokud vyloženě akci nepokazil vynecháním souboje, nezvyšuji hlas, není to třeba.

Fanoušci se opět mohou těšit z přínosu Aleše Königa. Byl on tím klíčovým hráčem, který na podzim týmu chyběl?
Aleš König je rozdílový hráč, to bezesporu. A k těm impulsům ho bez debat musíme zařadit. Jeho herní projev, osobnost v kabině i bodový příděl jsou neoddiskutovatelné věci. Nezapomínejme ale ani na další aspekty. Z Pardubic přišel nadějný obránce Ondřej Kunt. Z našich mladých hráčů rostou osobnosti. Naše stálice se probudily.

Jaké je naladění týmu na sobotní zápas proti pražskému Startu?
Snažíme se připravit tak, jako na každý zápas pod mým vedením. Vyhrát! Takže podřizujeme vše tomu, aby naladění bylo vítězné! Do každého zápasu jdeme s jasným cílem. Ale vždy takovým způsobem, že si uvědomujeme sílu vlastní, ale i sílu soupeře, kterého zdravě respektujeme. Myslím si, že hráči pochopili, že je nutné chodit na hřiště sebevědomě se zvednutou hlavou, ale takovým způsobem, že dál než k nejbližšímu střídání se nedívají. Ten tým mentálně roste a v kabině je to znát.

Můžete stvrdit stíhací jízdu účastí v play-off. A všichni sportovci ví, že poslední krok bývá nejtěžší. Jak se připravujete?
Ano, nebudeme chodit kolem horké kaše, pokud nepostoupíme do play-off, veškeré předchozí výhry se obrátí v prach a budeme tam, kde jsme byli. Tohle si ale nepřipouštíme! Už při mém nástupu v prosinci bylo jasné, že se play off bude lámat někde na hraně 30-33 bodů, tým měl bodů 6 za 2 výhry. Po předvánoční výhře nad Ústí nad Labem nás čekalo do konce základní části 9 zápasů po Novém roce. V kabině jsem hráčům důrazně řekl, že jestli to má smysl, musí jim být jasné, že musíme vyhrát všechno, maximálně s jedním zaváháním. Odpovědí byla demoliční výhra nad Ostravou hned po vánoční přestávce. Jak se připravujeme? Nekoukáme se dál jak k nejbližšímu střídání, které musí být odmakané s maximálním nasazením.

Čeká vás tým, v jehož řadách působí i jeden z nejúspěšnějších hráčů a trenérů ČR Radim Cepek. Budete se na něj speciální připravovat?
Nemám ve zvyku se nijak zvlášť připravovat na soupeře. Základní herní návyky samozřejmě rozebereme, ale my se především věnujeme sami sobě.

Dá se očekávat, že do haly zavítají stovky fanoušků. Mohou se těšit na všechna svitavská hráčská esa?
Co chci fanouškům slíbit, tak to že uvidí maximální nasazení všech hráčů, žádný vynechaný souboj, nulovou komunikaci vůči jakémukoli výroku rozhodčího a stoprocentní koncentraci na utkání a cíl. Uvidí hrát mladé a nadějné hráče, uvidí hrát zkušené lídry. A ano, měli by vidět hrát Svitavy v jednom z nejsilnějších složení. Nerad vyzvedávám jednotlivce, protože to, kam jsme se teď dostali, je dílem všech bez rozdílu.

Představujeme hlavního trenéra Martina Karlíka

Martin (30) je úspěšným odchovancem FbK Svitavy. Ve svém mateřském klubu působil až do sezóny 2005/2006. Již v tomto ročníku ale o jeho služby projevil zájem Bulldogs Brno a začal nastupovat v juniorské extralize. Trenérskou činnost zahájil jako velmi mladý. Zkušeností sbíral po boku exprezidenta Bulldogs Brno Zdeňka Mlčouška, nyní šéfa ligových soutěží. Výraznou inspiraci bral i od současného prezidenta Bulldogs Brno Miroslava Mikšla, i s ním měl tu čest pracovat a učit se různé trenérské přístupy. V Brně vedl od roku 2007 do roku 2009 kategorii starších žáků. Získal s nimi 1. a 3. místo na Mistrovství ČR. Současně působil v letech 2008 – 2011 jako sportovní a marketingový manažer klubu s důrazem na propagaci Fortuna extraligy, nejvyšší mužské soutěže – dnešní Superligy. Za jeho návratem na lavičku FbK Svitavy stojí Lukáš Brýdl, který dnes působí jako vedoucí manažer týmu.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.