A-tým pospíchá ze dna do play-off

Florbalisté A-týmu svitavského FbK místním fanouškům v letošní sezóně předvádějí příběh hodný slavného Jekylla s Hydem, příběh o dvou zcela odlišných tvářích. Zatímco se s tváří Hyda dlouhé měsíce (přesněji řečeno celých 16 ligových kol) krčili na beznadějně posledním místě prvoligové tabulky, s prosincovým nástupem nového trenéra Martina Karlíka v sobě konečně probudili také úspěšného Jekylla. Dokázali zvítězit v pěti ze šesti posledních utkání a od 3 bodů nebyli vůbec daleko ani v České Lípě, kde domácí dotlačil k bodovému zisku spíše výkon rozhodčích, než předvedená hra.

Florbal Ústí – FbK Svitavy 6:7
branky:
19. Josef Novák, 31. Jakub Kolstrunk, 32. Josef Novák, 40. Josef Novák, 43. Radek Kužel, 59. Mikuláš Krbec – 8. Jan Kolena, 10. Jan Horák, 20. Vladislav Richter, 29. Lukáš Zach, 31. Vladislav Richter, 56. Vladislav Richter, 59. Lukáš Zach; rozhodčí: David Bezucha – Michal Bezucha; vyloučení: 0:2; využití: 1:0; diváků: 245; zásahy brankářů: Tomáš Hlava 24 – Jiří Skácelík 17; po třetinách: 1:3, 3:2, 2:2;

15 bodů přidaných do ligové tabulky v rychlém sledu sice aktuálně znamená „jen“ předposlední místo, ale hlavně a především minimální bodovou ztrátu na 10. příčku, tedy pozici zajišťující účast v předkole play-off, kde se na 2 vítězná utkání střetne sedmý proti desátému a osmý s devátým o 2 místa ve čtvrtfinále soutěže.

Předchozí 2 výhry si Svitavy připsaly v náročném víkendovém dvojutkání proti pražským Black Angels a Rožnovu p. Radhoštěm s výhodou domácího prostředí. Tentokráte je čekal jeden z vůbec nejdelších prvoligových výjezdů – čtyřhodinový trip na palubovku favorita soutěže a aktuálně druhého týmu Ústí nad Labem. Termín utkání v neděli v 17 hodin je více jak nepříjemný, protože další den ráno musí všichni hráči buď do práce, nebo si plnit studijní povinnosti. I taková je realita prvoligového florbalu.

O to větší však byla motivace Svitav neodjet z Ústí s prázdnou, a přestože byla neděle mrazivá, tak na palubovce v Ústí téměř hořelo. Vždyť severočeský tým se stejně jako Svitavy pyšní dlouhodobě vynikající návštěvností a perfektní atmosférou. Nezaujatý divák by neuvěřil, že se na hřišti odehrává souboj týmu z opačných pólů tabulky a neměl by šanci uhádnout, který z týmů je aspirantem na postup do Superligy! Svitavy sice v Ústí nastoupily hned bez trojice klíčových hráčů (Říha, Šmarda, König), ale více než individuality zdobí vzestup Svitav týmový duch a fyzicky náročný florbal a s absencí těchto opor se tak dokázaly srovnat.

Od první minuty Svitavy nastoupily na domácí hráče s celoplošným napadáním a velmi atletickým pojetím hry. Je zřejmé, že trenér Karlík se fyzické kondici hráčů od svého nástupu dost věnuje a nese to své ovoce. Ústečtí pod tlakem vytvářeli v obraně mnoho chyb a bylo vidět, že jim chybí potřebný klid v rozehrávce. Naopak Svitavy vířivým pohybem a rychlými kombinacemi trestaly Ústí a šly v utkání do vedení, když se nejprve prosadil Jan Kolena (1-0) a chvíli po něm i Jan Horák (2-0). Trenér Ústí si tak již v prvním dějství vybral oddechový čas, aby jeho svěřenci vůbec dokázali reagovat na nástup Svitav. Ani to však moc nepomohlo. Domácí sice po time outu korigovali na 1-2 po ojedinělé akci Nováka, ale ještě před první sirénou vrátil dvoubrankový náskok pro FbK Richter.

V prostřední části se obraz hry opticky vyrovnal, byly to však opět Svitavy, kdo z toho gólově těžil. Na 4-1 zvyšoval Lukáš Zach. Domácí se přiblížili na 4-2 zásluhou Kolstrunka, který zakončil pěknou kombinaci v přesilové hře při vyloučení svitavského Pakosty, ale o tříbrankové vedení pro Svitavy se postaral druhou brankou v utkání Richter (5-2). Ústí přidalo a velký tlak vyústil nejprve ve snížení z hole Nováka (3-5) a následně těsně před sirénou z dorážky upravil ten samý hráč na jednobrankový rozdíl (4-5) a zakončil tak první hattrick večera.

Závěrečné dějství slibovalo drama a tuhý boj o výsledek, avšak realita překonala všechna očekávání. Ve 43. minutě dokázal vyrovnat na 5-5 ústecký Kužel a začínalo se od nuly. Šance střídala šanci a ostrými souboji se rozhodně nešetřilo. Důležitý krok směrem k vítězství udělal svitavský Richter, který v čase 55:30 potrestal chybnou rozehrávku Ústí a poslal FbK do vedení 6-5. Ústí se však nevzdalo. Zkusilo hru bez brankáře a ta nesla ovoce, když přesně 100 vteřin před koncem dokázal jinak opět fantastického Skácelíka prostřelit domácí Krbec a ústecká hala Sluneta explodovala euforií. Domácí diváci tlačili Ústí do prodloužení. Halu však umlčel Lukáš Zach po šesti vteřinách od buly po vyrovnávací brance. Vojta Dvořáček jako buldok vybojoval za brankou Ústí míček, shodil na Lukáše Zacha a ten z blízka překonal obrovského Hlavu v domácí brance. Poslední výbuch euforie v nedělní večer tak proběhl na lavičce Svitav, která při rozhodující brance vyskočila jako jeden muž.

Vybojované a psychicky nesmírně důležité vítězství znamená pro Svitavy mnoho. Vedoucí družstva Lukáš Brýdl k vítězství pro web FbK dodal: „Tohle byl v naší cestě do předkola opravdu vysoký a těžký schod a my jsme, byť s potřebným sportovním štěstím, nezakopli. Tým si začal věřit a víme, že dokážeme porazit každého. Jsme však znovu pokorní, víme, jak vrtkavý florbal je. Teď máme díky předehrávce s Rožnovem týden volno, načerpáme síly a chuť do florbalu a o dalším víkendu nás čeká poslední Litvínov. V souboji posledního s předposledním však půjde o hodně a my se na tento existenční boj dobře připravíme. Hráčům každopádně děkuji za srdíčko, které v Ústí ukázali. Jsme FbK a nevzdáme se!“

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.