Svitavskou Střelnicí projela florbalová tsunami

Výkony hráčů na hřišti jsou tím, proč diváci chodí ve Svitavách na florbal. Svitavskému oddílu se ale v této sezóně podařilo dvakrát navýšit rekordní počet fanoušků na prvoligovém utkání. Renda Hnát, jedna ze svitavských ikon, se v krátkém rozhovoru svěřuje s pocity z pořádání prvních zápasů v play off.

Stav série je 1:1. Jde vidět, že ani jeden z týmů, si na hřišti nedaruje nic zadarmo. Navzdory tomu jde o velmi férová utkání. Kudy podle tebe vede cesta k dalšímu úspěchu?

Na Kladnu jsou zkušenosti vidět z elitní soutěže, ale Svitavy se každou minutou zlepšují a jeho hráčům se vyrovnávají. Nesmíme polevit a vytrvat, zároveň je nutné co nejvíce omezit hrubé chyby a proměňovat vyložené šance, na kterých jsme shořeli v sobotním utkání (pozn. prohra 2:4). Nenechávat se vylučovat za zbytečné fauly za brankou soupeře nebo na polovině hřiště, když máme zajištěnou obranou. To by nás mohlo stát zápas, jelikož Kladno početní výhodu umí výborně zahrát.

Vývoj obou utkání byl velmi podobný. Nakonec si ale Svitavy v neděli s Kladnem poradily. Čím to?

Omezili jsme hrubé chyby, zablokovali jsme elitní střelce, výborně zachytal Jirka Skácelík, nebáli jsme se útočné kombinace a proměnili jsme vyložené šance.

Jak se z tvého pohledu vydařilo odpořádat domácí zápasy čtvrtfinále?

Řekl bych na jedničku s hvězdičkou. Samo za sebe mluví další posunutí diváckého rekordu v této sezóně. Vidět 628 diváků na florbale bylo nádherné. Fanoušci udržovali svitavské hydry ve vysokých otáčkách. Přesto je ale stále v mnoha ohledech co zlepšovat, stejně tak překonávat.

Do haly si během víkendu našlo cestu 1 100 fanoušků, kteří byli opět úžasní. Jak se ti dívá na to, co oddíl během posledních tří let, kdy „áčko“ postoupilo do 1. ligy, vybudoval?

Diváci jsou skvělí a patří jim velký dík, bez nich by to nešlo. Velkou výhodou a přínosem velké návštěvnosti je samozřejmě druhá nejvyšší florbalová soutěž, ale i v minulosti jsme měli pěknou návštěvnost. Nedíval bych se na to proto jen krátkozrace. Jde o dlouhodobější práci, kdy se nám daří pracovat s vrcholy sezóny (začátek soutěže, atraktivita soupeře, vánoční utkání, nadstavba základní části). Navíc hraje roli fakt, že se hraje doma 11 zápasů základní skupiny, dříve jsme hráli jen dva turnaje za sezónu. Diváky jsme naučili pravidelně chodit na florbal. Je jasné, že zásadním a tím dnes nejdůležitějším motivem jsou samotní hráči a jejich kvalitní výkony. Za to patří hráčům velký dík.

Měli jste několik premiérových aktivit –  vlajkonoše, ze SH Na Střelnici jste vytvořili unikátní florbalovou arénu, malování obličeje pro děti. Jaké jsou reakce okolí?

Vlajkonoš, výzdoba, malování, doprovod hráčů na hřiště… Myslím, že kdo přišel na zápas poprvé, musel být unešený a možná mu spadla i čelist. Pro pravidelné návštěvníky to byla veliká a skvělá změna. Na florbal chodí hodně místních oddílových dětí, které přivádějí i své kamarády a rodiče, takže každá aktivita pro děti je super a nechat si namalovat na obličej znak klubu, klubové barvy a patřit tak do velké svitavské florbalové rodiny je nezapomenutelný zážitek. Dík patří těm, kteří nejsou vidět na hřišti během zápasu. Uvidíme je hodinu před a po zápase a často mnoho z nich ze samotného zápasu ani nic nemají, protože ho nevidí nebo se soustředí na něco jiného.

Projevuje se návštěvnost na počtech členů oddílu?

Známost a kvalita oddílu roste každým dnem. Před třemi roky jsme založili družstvo elévů s 6 hráči. Dnes jich máme 15 a příští rok budeme zakládat přípravku, kde máme dalších 15 dětí. Děti stále chodí noví a noví a chtějí si zkusit naše tréninky a drtivá většina z nich zůstane. Naše FbK rodina se rozrůstá a florbalová tsunami ve Svitavách nabírá na síle.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.