Vladislav Richter: Zlomový moment sezóny byla venkovní výhra na Kladně

Kapitán FbK Svitavy Vladislav Richter označil za zlomový moment sezóny venkovní výhru na Kladně (7:5). Od té doby nabral tým vedený trenéry Ladislavem Štanclem a Romanem Kalhausem sebevědomí a začal porážet silné soupeře, což se dvě sezóny před tím dařilo spíše sporadicky. Proti Kladnu vidí šance svého týmu otevřeně.

Jak se změnila tvář a herní projev týmu od loňské sezóny, kdy jste se zachraňovali v play down s Opavou?

Pokud mám hodnotit herní projev, tak ten se změnil podle mě jen díky tomu, že do týmu přišlo několik nových hráčů, kteří jsou na tom na naše poměry technicky velmi dobře. Mám na mysli hlavně kvarteto Jiří Jedlička, Ondřej Pakosta, Vilém Nonn a Tomáš Zach. Výsledkem toho je, že při velmi pečlivém pozorování naší hry v ní lze místy objevit i náznaky kombinace, což dříve, až na výjimky, nebývalo zvykem.

Skončili jste nakonec na třetím místě v nesmírně vyrovnané tabulce 1. ligy. Jak hodnotíš z tvého pohledu základní část?

Základní část až do 13. kola a zápasu na Kladně vypadala v mých očích velmi podobně jako ty dřívější. Střídaly se v ní slušné výkony proti dobrým soupeřům (Znojmo, Start) s někdy až tragikomickými vystoupeními (Ústí, Pelhřimov). Pohybovali jsme se kolem osmého místa, jako vždy. Zápas na Kladně, kde jsme podali výborný výkon a zaslouženě vyhráli, se stal určitým milníkem v celé sezóně. Po něm jsme díky nabitému sebevědomí dokázali porazit všechny naše konkurenty v boji o play-off, což nás vyneslo až na naše současné umístění.

Kdo je pro tebe největším překvapením? O Svitavách se mluví jako o prvoligové senzaci, ale famózní vstup do roku 2016 měl i pražský Start98.

Největším překvapením pro mě jsou dosavadní nemastné a neSLANÉ výsledky adeptů na postup do superligy: České Lípy, Kladna, Hattricku, Znojma a Startu. I když je pravda, že alespoň poslední dva jmenovaní začali v posledních kolech podávat odpovídající výkony. Z jejich krize rezultuje jak naše postavení v tabulce, tak brankový rozdíl Liberce. Účastnící play-down pro mě bez překvapení. Na začátku sezóny jsem si myslel, že o osmé místo budeme s těmito čtyřmi týmy bojovat právě my.

Doma jste prohráli čtyři z jedenácti utkání, ale přitom jste získali stejný počet bodů jako z venkovních utkání. Dá se tedy říct, že oproti minulé sezóně je jedno, kde hrajete?

Doma jsme prohráli dvakrát na začátku sezóny o gól a ještě k tomu nám rozhodčí v obou zápasech neuznali regulérní vyrovnávající branky. Poté přišla prohra se Startem na nájezdy a sobotní prohra s Libercem se dala očekávat. Venku jsme se z kraje sezóny trápili, po debaklu v Teplicích s Ústím jsme se na to snažili zaměřit a až na prohru v Pelhřimově se nám to podařilo zlepšit. Jinak se nám ale samozřejmě hraje lépe doma, což budeme chtít potvrdit už o nadcházejícím víkendu.

V základní části jste obdrželi druhý nejmenší počet branek. Je hlavně obrana klíčem vašeho úspěchu?

Je to tak proto, že jsme ji pod trenérem Kocourkem velmi často trénovali. Z čehož, ať už si to chceme přiznat nebo ne, těžíme dodnes. Dříve jsme se s většinou soupeřů nemohli rovnat v technických dovednostech, proto jsme se soustředili na obranu. V této sezóně nám to vychází i díky vynikajícím výkonům našich brankářů. Naše útočná hra je založena na náhodě, a proto musí být pro soupeře velmi špatně čitelná. My sami často nevíme, co budeme v útoku v následujících vteřinách dělat.

Jirka Skácelík má nejlepší statistiky z brankářů a dokonce proklouzl i do TOP 15 v anketě (aktuálně na 13. pozici) o nejlepšího brankáře sezóny. Jaký má pro tým největší přínos?

Největší finanční přínos pro tým má, když si s námi v autobuse cestou na venkovní zápasy zahraje karty o peníze. Jirka chytil v posledních zápasech solidní formu, několik zápasů jsme vyhráli hlavně díky němu. Když si tak procházím gólmany v první lize, tak mě nenapadá, který další brankář by byl pro svůj tým tak důležitý, jako je Jirka pro nás. Ocenění v TOP 15 si rozhodně zaslouží, protože je to jeden z mála hráčů, který pro to dělá to, co má, a ještě něco navíc.

U kormidla je celou sezónu silný tandem Láďa Štancl a Roman Kalhaus. Mohl by si popsat jejich role?

Když ještě Láďa hrál, tak vše na střídačce řídil Roman, teď už působí oba jako trenéři oba. Láďa má větší florbalové zkušenosti a vyjadřuje se více k taktice, Romanova přednost je zase umění hráče namotivovat. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat za jejich práci. Obětují nám svůj volný čas, který by mohli využít úplně jinak. Prošli jsme během sezóny několika těžkými okamžiky, vždy jsme se ale dokázali velmi rychle zvednout a nikdy to nikdo nevzdal. Největší odměnou budiž jim naše postavení v tabulce, na kterém mají také velký podíl.

Ve čtvrtfinále vás čeká Kladno. Byl tento tým vašim prvním kandidátem ve výběru?

Naším prvním kandidátem byl celkem jednomyslně Hattrick Brno, potom již se názory různily. Nakonec jsme vybírali mezi Ústím a Kladnem. Kromě hlasování fanoušků probíhala samozřejmě debata v kabině, která by asi radši Ústí. Nakonec jsme ale dali na fanoušky a Bečviho (pozn. Radek Bečvář, útočník Svitav), který z Kladna pochází. Navzdory postavení v tabulce je podle mě soupeř favoritem, má s play-off daleko více zkušeností. Pokud mě neklame paměť, tak když naposledy postoupili do extraligy, šli do vyřazovacích bojů až z 8. místa a vyhráli všechny tři série 3-0.

Vůbec poprvé za vaše tříleté prvoligové působení začínáte play-off na domácím hřišti. Jak se těšíte?

Těšíme se hodně. Před začátkem soutěže by to nikdo neřekl, ale teď je to tady a my nehodláme končit sezónu příští sobotu. Svého soupeře jsme v základní části 2x porazili, víme tedy, že na ně máme. Očekávám tvrdou, férovou, nejméně čtyřzápasovou sérii. Cílem prvních dvou domácích zápasů bude alespoň jednou výhrát.

Jak se připravujete?

Připravujeme se stejně jako v průběhu sezóny, dokud to funguje, tak není důvod něco měnit. Vzhledem k tomu, že play-off se hraje oba víkendové dny, uzpůsobíme tomu i program a budeme se chtít více věnovat regeneraci. Vzhledem k tomu, že jméno svého soupeře známe teprve od neděle, nemohli jsme se na něj začít připravovat dříve. Uvidíme, s čím přijdou trenéři tento týden (pozn. rozhovor vznikal během pondělí). Klíčové bude určitě pohlídat jejich první útok, který má spoustu extraligových zkušeností.

Na domácím hřišti budete pod dozorem početné divácké kulisy. Dá se očekávat, že SH Střelnici bude praskat ve švech. Jak se vyrovnáváte s tlakem?

Podle mě není na místě pociťovat zbytečně velký tlak. Svůj cíl jsme si splnili a k těmto zápasům můžeme nastupovat s čistou hlavou. Měli bychom spíše využít podpory publika, podat stoprocentní výkon a odměnit tím diváky za jejich přízeň po celou sezónu. Tímto bych si je dovolil pozvat v sobotu a v neděli do haly. Kladno je kvalitní soupeř, takže si určitě přijdou na své a kromě toho bude připraven i doprovodný program.

Budeš sledovat i ostatní čtvrtfinálové boje? Kterému týmů věříš, že postoupí do semifinále?

Určitě budu. Nejvyrovnanější bude podle mě série mezi Znojmem a Startem. Nedivil bych se pěti utkáním a o trochu více věřím Startu. Lípa s Ústím je zase prvotřídní severočeské derby. Jak už jsem někde četl, nebude to asi moc o florbalu, ale zápasy budou určitě zajímavé. Do semifinále postoupí Lípa. Liberec by s Hattrickem neměl mít problém a bude slavit postup v nejkratším možném čase. V play-down věřím tradičně Pelhřimovu, i když bychom byli radši, kdyby už spadli. Pražáci do toho prostě neumí dát srdíčko. Rožnov si bude muset dát pozor, aby Ostravu nepodcenil. Pokud se tak nestane, zachrání se, což bych jim i přál.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.