Svitavy poprvé porazily lídra ligy z České Lípy

Po dvou utkáních na hřištích soupeřů se svitavští florbalisté v sobotu 7.2 konečně představili před domácím publikem. V rámci 19. kola přivítali momentálně první tým tabulky, Českou Lípu. Za poslední dvě sezóny šlo již o 8 vzájemný zápas a svitavským hydrám se ještě nikdy nepovedlo českolipské brzdy porazit. Pětkrát prohrály v základní hrací době, v podzimním ligovém utkání brankou v poslední vteřině prodloužení rozhodl o bodu navíc pro Lípu Jakub Karel a na letním Sokol Cupu se taktéž zrodila remíza. Oba týmy se v tomto zápase musely vyrovnat s absencí svých opor, do Svitav nepřicestoval Štěpán Slaný a za domácí zase kvůli zranění nemohli nastoupit Vladislav Doseděl ani Ladislav Štancl.

Prvního gólu se domácí fanoušci dočkali již v 6.minutě, když se po volném úderu nadvakrát prosadil David Říha. První třetina patřila ale spíše českolipským, kteří měli míček častěji na svých hokejkách. Jejich převahu přetavil ve vyrovnávající branku velmi dobře hrající Radovan Vnuk. Na začátku druhé části svou obvyklou střelou z dálky poslal hosty do vedení Milan Tichý. Zanedlouho mohlo být ještě hůř, König musel řešit zmatky v obraně dvouminutovým faulem. Úspěšnost oslabení svitavských se pohybuje pouze okolo 50% a jsou v tomto ohledu druzí nejhorší v lize. Ani českolipská přesilovka ovšem nepatří mezi nejlepší (28%-10.místo) a v tomto zápase se to naštěstí potvrdilo. Ubráněné oslabení nalilo domácím novou krev do žil a začali se více osmělovat, především sebevědomě hrající Kolena. Do konce třetiny však již žádný z hráčů neprosadil.

Třetí část začala stejně jako ta druhá, gólem Tichého. Za pár minut snížil svým druhým zásahem Říha a dostal přes dvě stovky domácích fanoušků do varu. Svitavských bylo rázem plné hřiště a hnali se za vyrovnáním. To přišlo z hole Vladislava Richtera, který vymetl pavučiny v pravém horním rohu Knolovy svatyně. V polovině třetí třetiny byl po faulu na agilního Kolenu trošku přísně vyloučen Bezouška. Přesilová hra trvala pouze jednu sekundu, Richter nic nevymýšlel a z první přihrávky podruhé rozvlnil síťku branky umístěné pod domácím kotlem a brankář Lípy Knol si počtvrté vyslechl neoblíbený pokřik domácích ultras „sejto“. Poté svitavská obrana odolávala tlaku prvního týmu tabulky až do chvíle, kdy potřetí natáhl Tichý a zkompletoval hattrick. V pětiminutovém prodloužení si žádný z týmů nedokázal vytvořit větší šanci a zdálo se, že utkání rozhodnou až samostatné nájezdy. 5 vteřin před koncem se však domácím naskytla dobrá příležitost v podobě volného úderu z rohu hřiště. Trenér Kalhaus si vybral oddechový čas, ale následná rozehrávka v podání Richtera dopadla katastrofálně a nechybělo mnoho, aby zápas skončil stejně jako na podzim.

Pro samostatné nájezdy nasadil trenér hostů do branky svoji jedničku Ivana Ponomareva. Toho překonal hned prvním nájezdem Vladislav Doseděl, který byl nasazen taktéž až na trestná střílení. V druhé sérii se stav nezměnil a pro domácí to vypadalo nadějně. Na poslední chvíli ale odvrátil hrozbu českolipský Jakub Jirsa, který doslova vykoupal Skácelíka. Rozhodnutí odmítl Robin Kalhaus a přišla tak na řadu náhlá smrt. V ní fantastický Skácelík nepustil ani jeden gól, ale díky neschopnosti svitavských exekutorů se protáhla až na čtyři série, ve které konečně rozhodl o první výhře nad Českou Lípou Doseděl.

Svitavské FbK se sice posunulo na devátou příčku, ale díky výhře brněnského Hattricku, ztrácí na postup do play-off 6 bodů. V příštím utkání, které odehraje opět v hale Na Střelnici v sobotu 14.2 v 18:00, se právě s tímto soupeřem utká o zachování teoretické šance na postup do play-off.

foto: Josef Horák

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.