Prvoligový šlágr kola. Do Svitav přijede Litvínov

Na ostře sledovaný zápas mezi Svitavami a Litvínovem povolala Česká florbalová unie dvojici nejzkušenějších českých arbitrů – Petra Černého a Jiřího Janouška. Důvodem je loňská kauza z posledního vzájemného zápasu známá pod názvem „Svitavské pivo“, za kterou dostal místní oddíl pokutu 10 000 Kč. Historicky jedna z nejvyšších pokut tohoto stále amatérského sportu. Utkání se odehraje 25. října od 16:00 v hale Na Střelnici. Papírovým favoritem utkání je Litvínov. Svitavy mají formu z povedeného začátku sezóny, kterou však trochu kalí poslední dvě prohry v řadě. V domácím prostředí se ale budou moc spolehnout na fantastické diváky.

„Naposledy jsme se s Litvínovem utkali před loňskými Vánocemi, když jsme propagaci zápasu věnovali hodně času a úsilí. V té době jsme bojovali o play off a každý bod byl potřeba,“ říká ke kauze z minulého ročníku předseda klubu FbK Svitavy David Komůrka. Zápas tři dny před Štědrým dnem tehdy sledovalo rekordních 569 diváků, kteří byli svědky svitavského vítězství v prodloužení. Kaňkou zápasu byla neukázněnost jednoho z diváků, který vylil pivo na rozhodčího. „Kvůli tomu nám hrozilo půlroční zavření ochozů a přišla nám pokuta 10 000 Kč. Reakce ostatních diváků byla okamžitá, většina z nich se vyjádřila na našich facebookových stránkách, že se na pokutu složí, což výkonný výbor pozitivně překvapilo, ale nakonec se jí rozhodl uhradit z klubového rozpočtu. V konečném důsledku to bylo ponaučení i pro nás. Prvořadým cílem ve všech utkáních je zajistit bezpečnost hráčů, rozhodčích a fandění fair play. Proto je od začátku letošní sezóny pořadatelská služba posílena o další dobrovolníky, aby se podobný případ nemohl opakovat. Na atmosféru zápasů to vliv nemá, ba naopak. Svitavští diváci milují vrcholový sportovní zážitek a i tuto sezónu chodí v hojném počtu. Na zápas s Litvínovem se velmi těšíme,“ říká ke specifickému utkání Komůrka.

Svitavy v úvodu sezóny táhne kvarteto König, Říha, Doseděl a Brýdl

Mnozí odborníci Svitavy před sezónou pasovali na černého koně sezóny . Klub měl ale z prvních čtyř zápasů velké obavy i proto, že se kádr z jedné třetiny obměnil. Jádro týmu ale zůstalo stejné. Na úvod Svitavy čekali neoblíbení soupeři, které nedokázali ještě v soutěžním klání porazit. Výsledky však byly nad očekávání. Proti Pelhřimovu (9:4), České Lípě (5:6p) a Hattricku Brno (7:3), který v loňské sezóně bojoval do posledních minut o extraligu, získali sedm bodů. Herní výkon i výsledky tak všechny ubezpečili v tom, že tým je do své druhé prvoligové sezóny připraven. Porážku poznali hráči až proti Kladnu, kdy se jim herně nepovedla poslední třetina (4:8). Ale i v tomto zápase byla patrná velká síla Svitav, která pramení zejména ze soudržnosti všech hráčů. Nad plán zatím funguje produktivita. Lví podíl na ní má první formace včele s Alešem Königem a Vladislavem Dosedělem. Z dalších hráčů si stabilní formu udržuje David Říha a Lukáš Brýdl. Do svitavského pojetí hry však spadá také plno černé práce, která sice není ověnčena individuálními statistikami, ale týmovým ziskem ano. „Každý hráč má na hřišti své úkoly. V těch nejtěžších zápasech rozhodují maličkosti. Letos jsme si dokázali, že můžeme porážet i ty nejsilnější, když plníme to, co máme,“ říká kapitán týmu Vladislav Richter. Pro Svitavy tak v dalších zápasech bude nesmírně důležité, aby všichni hráči zůstali zdraví a udrželi si formu.

Představení soupeře ze severozápadních Čech

Litvínov se prezentuje účelným, rychlým a důrazným florbalem. Jeho klíčovým špílmachrem je nestárnoucím matador první ligy Daniel Hulič. Právě on patří mezi rozdílové hráče většiny zápasů. Strhává na sebe pozornost a skvělými nahrávkami uvolňuji své spoluhráče. Svitavy si ale musí dát pozor i na ostatní ostrostřelce. Zejména na Petra Řeháčka, Jaroslava Kropáčka nebo Ondřeje Kašpárka. V loňské sezóně okupoval Litvínov do téměř posledního kola první místo tabulky a ani letos se netají atakem na ligové čelo s cílem postoupit do extraligy.

Zápas budou řídit nejzkušenější čeští rozhodčí – Petr Černý, Jiří Janoušek

Černý s Janouškem jsou prvním párem na světě, který arbitroval ve finále všech mezinárodních akcí mužů i žen. Dlouhodobě jsou vnímáni jako nejkvalitnější čeští rozhodčí. Pískali první dva ročníky mužského Superfinále i poslední finále Mistrovství světa mezi Švédskem a Finskem. V letošním roce se účastní prosincového Mistrovství světa ve Švédsku. Dle jejich slov posledního. Nejdéle sloužící české rozhodcovské duo společně píská již od prosince roku 1994 a stabilně si udržuje špičkovou úroveň, kterou dokládá několik ocenění pro nejlepší rozhodčí sezóny v pravidelné oficiální anketě České florbalové unie. Pro svitavské hráče to nebude první zkušenost s tímto rozhodcovským duem. Již v první prvoligové sezóně pískali zápas proti pražskému Startu98, ze kterého Svitavy vzešly vítězně.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.