Martin Jedlička: Rok od roku se zde hraje kvalitnější florbal

Po 11 letech odchází osobnost, která se nemalou měrou podílela na aktuálním úspěšném tažení dospělých družstev FbK Svitavy. Nejraději vzpomíná právě na sezónu 2007/2008, ve které nevědomky přispěl k ovlivnění budoucnosti svitavského FbK. V této sezóně totiž slavil s mužským týmem postup do 2. ligy a zároveň se v té samé sezóně ujal tehdy opuštěných žákyň, ze kterých vychoval polovinu současného týmu žen. Nyní přestupuje do Sokola Pardubice. Zde je rozlučkový rozhovor s Martinem Jedličkou.

Ani si už nepamatuji, jak ses dostal k florbalu. Přes nějaký sport nebo přes školu?

K florbalu mě přivedli hasiči, kteří začínali chodit ještě do staré Střelnice. Florbal se mi zalíbil a začal jsem se pídit po nějakém týmu. Mé první florbalové krůčky byly v DDM pod vedením pana Hábíka, poté na Gymnáziu u pana Brůny a přes kamarády jsem se dostal již do nové haly Na Střelnici a do FbK, kde jsem působil ještě tuto sezónu.

Svitavy vždycky apelovaliy na své hráče, aby přiložili ruku k dílu a začali třeba pomáhat s tréninky, jelikož trenérů ve florbalu nebude zřejmě nikdy dost. Ty ses trenérem stal. Co tě k tomu vedlo a co vůbec stálo za rozhodnutím být trenérem?

Začalo to poměrně nevinně, jen jako výpomoc rodičům, než se pro tehdejší žákyně najde trenér. Oslovil jsem v té době svého spoluhráče Luboše Skálu, jestli by do toho šel se mnou a začali jsme tréninky vést. Mě to začalo bavit a u týmu jsem chtěl zůstat i nadále. Dodělal jsem si trenérskou licenci a Luboš se staral o tým organizačně.

Tým žákyň na konci vítězné sezóny 07/08

Tým žákyň na konci vítězné sezóny 07/08

Tým mužů na konci postupové sezóny 07/08

Tým mužů na konci postupové sezóny 07/08

Jaké byly začátky a co vše to obnášel den, ve kterém si chodil na své tréninky a pak ještě jako trenér na ty žákyňské?

Když jsem začínal, tak jsem přišel ze školy, za dveřmi jsem si vyměnil aktovku za hokejku a utíkal na halu. Po chlapském tréninku jsem musel dohánět studium. Později už jsem chodil z práce, tak jsem si po svém tréninku již mohl odpočinout.

Celá Vaše rodina je tak trochu zapálená do florbalu, trénuješ sestru, rodiče chodí téměř pravidelně fandit. I doma to žije florbalem?

Tak určitě :-D Hlavně při domácích utkáních přichází spousta rad z tribuny :-)

Pojďme trochu rozebrat tvůj post v této sezóně. Splnila sezóna tvé očekávání?

Martin Jedlička u týmu žen

Martin Jedlička u týmu žen

Co se postupu týká, tak určitě splnila. Co jsme si před sezónou řekli, to fungovalo snad celou sezónu. Jen se to zkomplikovalo tím, že jsem se nemohl již aktivně zúčastnit tréninků.

Jak se ti spolupracovalo s Pepou Petrželou? Kdo koho učil, zdali vůbec?

S Pepou se mi spolupracovalo dobře. Ze začátku, než jsem odešel do Pardubic, vedl fyzickou přípravu Pepa a já se zaměřil na herní projev. Samozřejmě jsme spolu všechno konzultovali, což na té spolupráci bylo nejdůležitější. O učení se tady asi ani mluvit nedá. Byla to spolupráce se vším všudy.

Jak bude vypadat tvůj florbalový život v Pardubicích, kde zároveň pracuješ?

Zatím v Pardubicích jen trénuji, ale od příští sezóny bych chtěl pokračovat ve své herní kariéře s pardubickým týmem. S trenérem ženského týmu jsem již domluven na vzájemné spolupráci.

Jaký největší rozdíl v oddílu, když jsi do něj přicházel a teď, když z něho odcházíš?

Největší rozdíl asi vidím v návštěvnosti a rostoucí zájem o florbal. Dokonce se mi zdá, že rok od roku se ve Svitavách hraje kvalitnější florbal.

Ve svitavském výkonném výboru tě vystřídal Jirka Skácelík, původem z Moravské Třebové. Ženy mají taky spousty hráček, které dojíždí a někdy to ovlivňuje samotné tréninky. Vnímáš to jako problém malého města, ve kterém je problém sehnat práci a kde není vysoká škola?

Je pravda, že v FbK je spousta hráčů a hráček z okolí a dojíždění je pro ně časově náročné. Tréninky jsou ovlivněny hlavně u mladších hráčů. Musí odcházet dříve z tréninku nebo přichází o něco později. U kluků z Moravské Třebové je plus to, že jich je více a mohou jezdit autem. Myslím, že členská základna by byla někde jinde, když by ve Svitavách byla vysoká škola.

Polovinu holek, které teď hrají za ženy, jsi vychoval právě ty. Je postup žen do 1. ligy takovým zadostiučiněním?

Je pravda, že holky mi prošly pod rukama. Myslím, že ve Svitavách je kvalitní tým a druhá liga není soutěž, kam by svitavské ženy patřily. Samozřejmě mě postup do první ligy těší, je za ním vidět spousta tvrdé práce.

Vychovává FbK Svitavy ve svých řadách nějakou talentku typu Kristýny Jílkové?

V žákyních je určitě několik nadějných a talentovaných hráček. Doufejme, že je florbal neomrzí, budou trénovat a snažit se kráčet ve stopách Kristýny.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.