Jsme zase prvoligové! Aneb ženská cesta zpět

Slyšeli jste to mnohokrát a ještě pravděpodobně uslyšíte. Radost je totiž veliká, protože svitavské ženy dokázaly postoupit do 1. ligy tak, jak před sezónou slibovaly. I díky novým trenérům a příchodu juniorek tak byla odčiněna loňská blamáž a svitavský florbalový fanoušek se může opět těšit na prvoligový ženský florbal.

Začalo to již v minulé sezóně, kdy ženský tým FbK Svitavy zajížděl na hřiště soupeřů v žalostném počtu, sestava se lepila týden co týden a tréninky prakticky neprobíhaly. Bylo jasné, že ženy baráž o 1. ligu nemine, ale ta je nakonec minula. Bohužel ne snad díky tomu, že by dokázaly poskočit ze sestupového pásma, ale dlouhodobě neúnosná situace zapříčinila neúčast svitavského týmu na baráži. Následné finanční sankce, ale i pošpiněná čest týmu, ze kterého vzešla nejedna reprezentantka, byla poslední kapkou.

Ženská složka FbK Svitavy, která byla před 7 lety organizačně odštěpena od mužské většiny, byla zařazena zpět do struktur klubu. Po naplnění soupisky juniorkami a dosazení nových trenérů Martina Jedličky a Josefa Petržely svitavské ženy povstaly doslova z popela a vyhlásily návrat do 1. ligy.

Po skončení sezóny z osobních či studijních důvodů odešly hráčky dlouho spjaté se svitavskou Hydrou Jana Moravcová (přestup do Tatranu Střešovice) a Lenka Koudelková (přestup do Elite Praha). Po skončení náročné letní přípravy pak Zdeňka Benešová (přestup do FbK Orlicko-Třebovsko). Na hostování do Jablonného nad Orlicí odešla Barča Kopecká a florbalku na hřebík definitivně pověsila Pavla Hrníčková. Do týmu se naopak vrátila Tereza Šmídová a výčet dalších příchozích by byl dlouhý, neboť do žen byl přesunut kompletní tým juniorek a věkový průměr tak byl naráz snížen o pár let.

První zkouškou pro omlazený tým žen bylo 1. kolo Poháru České pojišťovny, které se odehrálo o víkendu 24.-25. září v Dubňanech. Jedna výhra a remíza ze čtyř utkání na postup do dalších pohárových bojů nestačily, ale nabyté zkušenosti byly pro další fungování mladého týmu důležité.

Za necelý měsíc naskočily do 2. ligy, ve které zvítězily, řečeno motoristickou terminologií, způsobem start-cíl. Zvítězily ve všech 18-ti utkáních a tak žádné ze svých soupeřek nedaly příležitost ukrást ze svitavské tvrze body. Vůbec nejvyšší výhru si připsaly již ve čtvrtém utkání sezóny proti Hořicím a to 15:2. Naopak nejvíce se svitavačky natrápily s Jablonným nad Orlicí, kde byla na hostování svitavská odchovankyně Barbora Kopecká. Právě ona vstřelila do svitavské sítě gól v nejtěsnějším utkání sezóny, ve kterém Svitavy porazily Jablonné 2:1, vítěznou trefu zařídila Zuzana Šatníková 2 a půl minuty před koncem.

První důležitý krok k návratu do 1. ligy byl tedy učiněn a díky nepřekonatelné bilanci 18 zápasů – 18 výher bylo pořadatelství prvoligové baráže přiděleno právě svitavskému FbK. Poslední dubnový víkend tak patřil v hale Na Střelnici šesti týmům z celé Moravy. Svitavské ženy se skvělými fanoušky v zádech prolétly základní skupinou bez obdrženého gólu a šly do série o 1. místo proti Olomouci. Ta jim v prvním utkání uštědřila první a poslední ligovou porážku v sezóně 2:5. Domácímu týmu se však v odvetném utkání nepodařilo překlopit skóre na svou stranu a skončil tak druhý. Pověstná piha na krásné sezóně jej však mrzet nemusí. Svitavské ženy jsou znovu prvoligové a jejich sen se stal skutečností.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.