Rekapitulace úspěšné sezóny A-týmu

Sezóna 2011/2012 pro svitavský tým mužů skončila. Ve 2. lize – divizi III skončili na 2. místě, v Poháru České Pojišťovny znovu skončili těsně před branami play-off. Ve všech směrech se jedná o nejlepší sezónu v historii mužského týmu FbK Svitavy. Zde je shrnutí všeho, co přinesla.

Letní příprava

Nová sezóna začala již v květnu, kdy bylo potvrzeno prodloužení působení Lubomíra Kocourka coby hlavního trenéra a Marka Vomočila jako vedoucího družstva, což byl první z důležitých kroků k úspěchu, protože tým s nestabilním vedením nemůže pomýšlet na nejvyšší mety. “Hodně se toho povedlo a do budoucna je nejen v mužích, ale i v samotném oddíle na čem stavět,” okomentoval v půli května své rozhodnutí vedoucí týmu Marek Vomočil.

Odstartovala letní příprava a také formování soutěží na nový ročník. Ve 2. lize na Svitavy čekalo několik nováčků, ale nebyla to soutěž, ve které by přišlo nějaké překvapení. To na svitavský tým čekalo v rozlosování pohárové soutěže, kde byl poprvé v historii nasazen až do 3. kola. Vrcholem letní přípravy bylo soustředění na Vysokém Poli, na kterém se k týmu připojil Aleš König z Moravské Třebové. Proběhl 3. ročník turnaje Hydra Cup, na kterém A-tým obhájil za suverénním Hattrickem bronzovou pozici a čekalo se již jen na vypuknutí sezóny. Poslední přípravnou akcí byl výjezd do Bratislavy na dvě přípravná utkání se slovenským vícemistrem Hurikán Bratislava a při návratu s Hattrickem Brno.

První polovina sezóny a Pohár

Sezóna začala vítězným domácím ligovým utkáním s nováčkem soutěže z Bystřice nad Pernštejnem. Následoval pohárový výjezd do Brna, kde ve 3. kole porazili Skurut Hai 6:2 a vyrovnali tak postup do 4. kola v Poháru 2010. První říjnový víkend přinesl do haly Na Střelnici další 2 utkání, ve kterých se svitavské FbK vítězně utkalo s Innebandytos a v neděli přišlo derby s Litomyšlí. Senzační obrat z 3:6 na 7:6 během necelých 4 minut nenechal v hale nikoho chladným a emoce proudily na všechny strany. Výsledkem byla třetí výhra v řadě a usednutí na trůn 2. ligy.

Přišel první ligový výjezd a také premiéra nových dresů. Červeno-černá kombinace hlásila návrat ke kořenům. Bohužel utkání se Štíry vyústilo v prohru v prodloužení 5:6 a Tábor se doma proti Svitavám vyšvihnul a uštědřil jim políček ve formě nejvyšší porážky FbK v této sezóně – 3:7. O 4 dny později vyjel svitavský tým na utkání 4. kola Poháru do daleké Kopřivnice, kde neuspěl a po porážce 2:3 svoji účast v této soutěži bohužel musel ukončit. Říjen zakončili svitavští opět doma. Nejdříve porazili Dačice vysoko 9:1, ale utkání se Snipers Třebíč nezvládli a padli těsně 1:2.

V listopadu a prosinci byla na programu poslední 4 utkání první poloviny 2. ligy. Ve Rtyni hráči Svitav překvapivě vyhráli pouze 1:0 a prognóza pro duel se silnou Jaroměří nebyla růžová. Ta se nakonec téměř neplnila nebýt opět fantastické svitavské koncovky, kdy v závěrečných pěti minutách svitavští otočili z 5:3 na 5:7, brali další 3 body a udrželi kontakt se špičkou. Poslední utkání v roce 2011 odehrálo FbK znovu doma, nejprve rozdrtilo Jihlavu 11:0 a chystalo se na duel s Pelhřimovem. Znovu se v utkání vůbec nedařilo a znovu přišla fenomenální koncovka. Bohužel však utkání již nebyli hráči s Hydrou na hrudi schopni otočit. Prohra 5:6 a Svitavy na 4. místě po polovině sezóny.

Druhá polovina sezóny a postupové naděje

V lednu začala odvetná polovina sezóny a také spanilá jízda Svitav. Své hostování prodloužil obránce Ondřej Macků a šlo se na věc. Po rozpačitém vítězství v Bystřici je venku čekali Innebandytos a ‘el clásico’ s Litomyšlí. Prvního jmenovaného porazili v poklidu 4:1 a svitavští fanoušci vyhlíželi derby. To nakonec nemělo tak infarktový průběh jako v říjnu a 6-ti gólový David Říha dovedl Svitavy k vítězství 12:5.

2. liga se vrátila zpět do haly Na Střelnici a na programu byly odvety se Štíry a Táborem, tj. týmy, které v první polovině sezóny braly svitavskému týmu body. Štíry však v pohodě porazili 8:4 a Táboru vrátili porážku se všemi úroky – 11:2. Poskočili tak na 2. místo a začali pošilhávat po první postupové pozici. Navíc se Jiří Skácelík  mohl po dlouhé době začít těšit ze stabilní dvojky – mladému brankáři Filipu Lamařovi, ve kterém A-tým našel oporu.

Sezóna zabočila do cílové rovinky a skloňování možností, jak se dostat na první pozici se stalo pro svitavský florbal denním chlebem. V Dačicích smetli svitavští muži domácí tým 15:0 a s třebíčskými Snipers si poradili poměrem 9:7. V domácích zápasech rozdali po 7 gólech. Nejdřív porazili beznadějně poslední Rtyni 7:2 a poté i Jaroměř 7:4. Rozdíl mezi prvním Pelhřimovem a druhými Svitavami byl 6 bodů a sen o postupu byl stále aktuální.

Bylo však jasné, že doufat v kolaps Pelhřimova, je jako čekat na přílet Aštara Šerana, ale nic jiného jak hráčům, tak fanouškům svitavského FbK, nezbývalo. Když Pelhřimov porazil poslední vážné soupeře z Tábora a Českých Budějovic, veškeré smysly se upnuly na ASK Bystřici n. P., kterou ale Pelhřimov roznesl poměrem 13:5 a bylo po nadějích. V nedělním vzájemném měření o čest pak FbK Svitavy podlehlo Spartaku 3:5 a sezóna tak pro svitavský A-tým skončila.

Statistika nuda je…

Tým FbK Svitavy tedy v sezóně odehrál celkem 22 utkání, v nichž zaznamenal 17 výher, 1 prohru v prodloužení a 4 prohry a sesbíral 52 bodů. Skončil tak 9 bodů za prvním Pelhřimovem a 10 bodů před třetí Třebíčí. Nastřílel 4. nejvyšší počet gólů v soutěži (157), což je oproti minulé sezóně výrazný posun k lepšímu. Zlepšila se i obranná činnost a s 78 obdrženými brankami je nejlépe bránícím týmem v lize.

Výrazné zlepšení přišlo i v exekuci přesilovek, ve kterých dosáhl úspěšnosti 33,9%, tj. o více než 11% lepšímu výsledku než v minulé sezóně. I v bránění oslabení přišlo zlepšení – s 82,3% je druhým nejlepším týmem v početních nevýhodách. Navíc 9 gólů vstřelených v oslabení při této úspěšnosti je opravdu pozoruhodný počin. Hráči se též o něco zlepšili i v disciplíně a zatímco v sezóně 10/11 byli 4. nejtrestanější, letos již postoupili mezi ty méně trestané. Jediným základním ukazatelem, ve kterém se svitavští zhoršili je přesnost střelby, která klesla o 5%.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.