Svitavy vystoupaly na první místo 2. ligy

Po odehraných třech kolech nenašli svitavští florbalisté přemožitele a výhry nad Hradcem Králové a Litomyšlí jim v tabulce určili první místo před Pelhřimovem, který stejně jako Svitavy ještě neprohrál. Během sobotního zápasu, který začínal už ve 13.00hodin, si na halu našlo cestu šest desítek diváků. V neděli již návštěvnost byla mnohem větší, na programu dne bylo totiž derby proti Litomyšli.

FbK Svitavy 6:3 FBC Innebandytos Hradec Králové

zápis o utkání ZDE

Z minulé sezóny byla bilance vzájemných zápasů vyrovnaná, co se týče proher a výher. Skóre už však mluvilo spíše pro Hradec Králové, který dokázal Svitavy loni přehrát na vlastní půdě vysoko 8:2. Utkání proto bylo ze začátku opatrné. Trenér Kocourek neponechal nic náhodě a už od začátku si od sestavy, kterou tvořilo pouze deset vyvolených hráčů, sliboval adekvátní nasazení.  V průběhu první třetiny se oba týmy vystřídaly ve vedení, nejprve hradecký Matěj Raiter skóroval na  0-1, a poté domácí kapitán Musil posunul svůj tým o jeden krok vpřed.  I prostřední část se vyznačovala technickým florbalem a šancemi, když tempo hry udávali spíše domácí. Matěj Raiter se prosadil podruhé v utkání.  Na konci druhé třetiny byl však vyloučen hradecký Linhart a Jan Malý střelou v přesilové hře opět poslal Svitavy do vedení.  V průběhu poslední části bylo k vidění mnoho slibných příležitostí ke skórování a to zejména na straně domácího celku, ale k touženému potvrzovacímu gólu to nevedlo, ani akce tři na jednoho, kdy nepřesně zakončoval v dobré pozici Musil. V 55. minutě přišel trest v podobě branky Štěpána Reitera a rázem svítila na tabuli remíza 3-3. V rozmezí 58. až 59. minuty se podařilo Svitavám zužitkovat tlak, vítěznou branku si připsal Robin Kalhous, který dalekonosnou bombou zúročil křížnou nahrávku Vládi Doseděla.  Po další chybě hostující obrany skóroval Michal Štěpař a o výsledku již bylo rozhodnuto. V power play se potom po krásné individuální akci dostal před prázdnou bránu opět Vláďa Doseděl a při bodyčeku jednoho z hradeckých ještě stihnul posunout míček do brány a dát zápasu finální podobu.

Ohlas trenéra Hradce Králové Michala Fialy: „Svitavy byly po všech stránkách dál a nakonec zápas rozhodly.“

FbK Svitavy 7:6 FBC Peaksport Litomyšl

zápis o utkání ZDE

Papírovým favoritem před zápasem byly zcela jistě Svitavy, na které Litomyšl nenašla v minulé sezóně ani jednou recept a ze dvou zápasů si odnesla hrozivé manko 8:21 při výsledcích (3:12, 5:9). Litomyšl v sobotu utrpěla proti Bystřici debakl 8:13, a proto se z jejich strany nedal očekávat otevřený florbal, ale spíše soustředění se na obrannou činnost a vyrážení do rychlých protiútoků. Horová první třetina ze strany domácího celku přinesla překvapivé, ale naprosto zasloužené dvoubrankové vedení Litomyšle. Svitavy často ztrácely balonek, připisovaly si v této fázi mnoho nevynucených chyb a nedokázaly se dostat do zápasu. Druhá třetina již byla z jejich strany lepší, ale stále dost podprůměrná na to, aby se s výsledkem mohlo něco stát. Litomyšl tak navyšovala skóre až na 4-0 a s domácími hráči to vypadalo zle. Naštěstí se dokázal prosadit svitavský Michal Štěpař a do konce třetiny vlil Svitavám novou krev do žil. Mocné dotahování pokračovalo i na začátku třetí části, ve které se podařilo snížit na rozdíl jedné branky. Poté však přišly opět chvíle Litomyšle. Po dvou gólech opět odskočila na rozdíl tří branek a měla zápas ve svých rukách. Navíc se dostala šest minut před koncem do početní výhody. Ale chyba litomyšlského kapitána Ladislava Štancla při rozehrávce umožnila snížit svitavskému Richterovi. Domácí přečkali oslabení a vrhli se znova do útoku. Hala bouřila a hnala domácí tým ke kýženému obratu v zápase. A to se nakonec podařilo! V zápase plném emocí, euforie a zklamání dokonal týmový obrat Říha se Štěpařem, který procedil míček v čase 57:42 za litomyšlského brankáře Řezníčka posedmé.

Komentář svitavského trenéra Lubomíra Kocourka: „Ihned na začátku zápasu došlo z naší strany k podcenění soupeře, možná i nervozita hrála svoji úlohu. Měli jsme být papírově silnější, ale vzpomeňme na loňskou sezónu, kdy jsme ztráceli body právě s papírově slabšími soupeři. A i když jsme hru ve 2. třetině stáhli na dvě pětky, nedařilo se nám dostat do zápasu. Ve 3. třetině se nám potvrdila naše letošní statistika – letos v této části hry podáváme nejlepší výkony. Důležitá byla také obrovská vůle celého týmu, která zlomila odpor soupeře a utkání jsme otočili v náš prospěch. Tímto chci také poděkovat hráčům, kteří zasáhli do hry jen minimálně a podpořili tým z lavičky.“

V příštím kole zajíždějí Svitavy na horkou půdu do Budějovic a Tábora. Budějovičtí po sestupu z první ligy ztratili o tomto víkendu první body v zápase s Dačicemi a figurují na třetím místě. Naopak Tábor po špatném vstupu do sezóny bude hrát poprvé na domácí palubovce a stav nula bodů na svém kontě bude chtít jistě změnit.

Sestava: Skácelík, Vojta – Říha, Kalhaus, Malý, Macků, Sauer, Šivák, Čáp, Klusák – Prudil, Musil, Doseděl, Štěpař, Brýdl, Richter, Vomočil, Hynek

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.