Seznamte se: Karolína Vaňková, fyzioterapeutka A-týmu
Mnozí z vás jistě již zaregistrovali na přípravných utkáních nového člena lavičky A-týmu mužů. Není možné si jí nevšimnout, protože mezi hrubou mužskou silou působí jako zjevení. Je to Karolína Vaňková, 21-letá milovnice sportu a hlavně první fyzioterapeutka v historii FbK.
Pamatuješ si na svůj první kontakt s florbalem?
Poprvé jsem se s florbalem setkala asi před 10-ti lety v rámci tréninků atletiky, kde florbal hrajeme jako doplňkový sport. Vzhledem k tomu, že dost mých kamarádů hrálo a hraje florbal, tak jsem chodila pravidelně do haly Na Střelnici na domácí utkání FbK.
Říkáš, že ses s florbalem setkala v rámci atletiky. Jak dlouho se tedy atletice věnuješ a kterým disciplínám ses věnovala?
Ve 4. třídě jsem začala se skokem do výšky a vrhem koulí a postupem času jsem se skoky přestala a nahradila je oštěpem a delšími sprinty na 400 a 200 metrů.
Co tě na atletice baví a co se z ní dá použít ve florbalu?
Jelikož atletický trénink se sestává z trénování vytrvalosti, dynamiky, rychlosti a obratnosti, tak lze říci, že prvky atletiky můžeme nalézt ve všech sportech, tedy i ve florbalu. Na atletice mě baví různorodost tréninků, skvělá parta a fakt, že poctivý trénink přináší dobré výsledky.
Kdo tě jako první oslovil, že bys měla být fyzioterapeutkou A-týmu FbK Svitavy a jaká byla tvoje první myšlenka?
Nabídka přišla ze strany Lukáše Brýdla. Mojí první reakcí bylo velké překvapení , ale jelikož
je tento obor založen na praktických dovednostech a každá praxe je přínosem, tak se mi to zdálo jako dobrý nápad.
Kde fyzioterapii studuješ a proč sis jí vybrala jako svůj obor studia?
Fyzioterapii studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde teď budu zahajovat 3. ročník a proč jsem si ji vybrala? Protože mám blízký vztah ke sportu a ráda pracuji s lidmi, což fyzioterapie kombinuje dohromady, a hlavně to není sedavá a stereotypní kancelářská práce.
Mohla bys nám přiblížit nějaké zajímavé momenty z tvého studia fyzioterapie?
Poněvadž tento obor studuji v rámci Fakulty zdravotnických věd, tak máme velkou část předmětů společných s Lékařskou fakultou. Nejsilnějším zážitkem z prvního ročníku byly určitě návštěvy pitevny a následná pitva končetin během výuky anatomie. Ve druhém ročníku jsme nahlédli do základů reflexní terapie, což bylo také velmi zajímavé.
Jak se ti povedlo zařadit se do dosud čistě mužského kolektivu našeho A-týmu a jak tě baví práce s nimi?
Většinu hráčů jsem znala už delší dobu a se zbytkem jsem se seznámila celkem bez problémů. Práce zatím moc nemám, protože dost hráčů si ještě nezvyklo na to, že moje služby jsou jim doopravdy k dispozici :-)
Bojí se tě? :-)
To se spíš zeptej jich samotných, ale já si myslím, že se rozhodně nemají čeho bát :-)
Jaký je tvůj tip na umístění v nové sezóně?
Vzhledem k nasazení, které jsem měla možnost sledovat při letní přípravě týmu a výkonech v přípravných utkáních si myslím, že mají opět šanci na velmi dobré umístění.
Máš na závěr nějaký vzkaz a
přání do nové sezóny všem svitavským florbalistům?
Všem přeji co nejlepší výsledky a umístění v nové sezóně, spoustu skvělých utkání a spokojených fanoušků, co nejméně zranění a doufám, že budu pro FbK přínosem.