HYDRY ZAVRŠILY BÍDNOU SEZÓNU SESTUPEM

Celkem 15 proher v základní době, k tomu další 4 prohry v prodloužení a pouze 3 výhry. Taková byla celková vizitka svitavského florbalového týmu po konci základní části Národní ligy – skupina východ. I v play-down se zázrak nekonal.


To, že hydry směřují do bojů o záchranu, bylo patrné již dlouhou dobu dopředu. I na základě špatného startu sezóny se nikdy nedokázaly odlepit ode dna tabulky. Jakožto v pořadí 12. tým tabulky Svitavy vyčkávaly na vyzyvatele pro play-down, který skončí na 9. místě po základní části. Rozuzlení této hádanky nabídlo až poslední 22. kolo základní části. I přes výhru v Pelhřimově se na definitivní deváté místo propadl tým FAT PIPE Aligators Klobouky. Zjištění svého soupeře pro sérii play-down jistě více kvitovalo jihomoravské družstvo, neboť oba zápasy v rámci základní části dopadly výrazným neúspěchem Svitav.

1. Utkání – So 5.3., SH Křenovice

Dvě třetiny nestačí… Svitavy doplatily zejména na výkon ve třetí třetině.
Hydry, které nastoupily do utkání se staronovým kapitánem Josefem Prudilem a bez střelce Pakosty, jednoznačně nezachytily úvod utkání. V 6. minutě domácí vedli již 3:0. Třetí obdržený gól byl již dostatečným budíkem pro FbK. V téže minutě se gólově prosadil Sauer po milimetrovém passu od Vašáka. Za 4 minuty Svitavy snížily na rozdíl jednoho gólu. Říhova nahrávka zpoza branky našla zcela osamoceného Macha a ten se nemýlil. Svitavský tým vyrovnal ve 14. minutě, kdy zužitkoval přesilovku Říha, nahrával Hynek.
Kupu smůly si hydry vybraly v 31. minutě. Nahrávka domácího útoku od mantinelu směřující na střed změnila směr po teči svitavské obrany a i přes veškerou snahu Lamaře ve svitavské bráně míček skončil za jeho zády. Vyrovnaný zápas domácí zlomili ve třetí třetině. Nejprve ve 43. minutě skórovali dvakrát. V 50. minutě svitavská druhá lajna vytvořila tlak v domácím brankovišti, míček po několika odrazech skončil v síti. To bylo bohužel od FbK vše. V 53. a 58. minutě opět hydry neuhlídaly domácí útočné výpady. Powerplay svitavskému týmu nepomohla, navíc obdržel gól do opuštěné brány, což byla definitivní tečka za prvním neúspěchem v sérii.

Konečné skóre: FAT PIPE Aligators Klobouky × FbK TJ Svitavy 9:4

Stav série: 1:0

2. Utkání – Ne 6.3., SH Křenovice

S vidinou vyrovnání série nastoupilo svitavské družstvo takřka v totožné sestavě do druhého utkání. Hydry odehrály vyrovnané utkání, avšak z výhry se opět radoval soupeř z Klobouků.
Jako první se opět prosadilo domácí družstvo, druhou branku přidalo v 11. minutě. Opět se poněkolikáté opakovala situace, která se stala typická pro tým s hydrou na prsou. Hydry zaspí úvodní část utkání a až poté se teprve probudí. Probuzení přišlo ve 13. minutě, Volfova střela našla svůj cíl, asistoval Motl. V 16. minutě si hráč Aligators pomohl nedovoleným faulem a byl rozhodčími vyloučen na trestnou lavice. Využití bylo doslova bleskové. Po dvou sekundách zužitkoval trestný úder svitavský útočník Hynek po posunutí od Musila. Domácí si vzali zpět vedení v 19. minutě, hattrickem během první třetiny se zaskvěl Zbořil.
Svitavské vyrovnání opět přišlo v početní výhodě, připomněl se svitavský střelec Říha. FbK se opět neponaučilo, po útočné akci ve 37. minutě se Klobouky opět dostaly do vedení.
Další vyloučení domácího týmu bylo pro hydry ve finále kontraproduktivní. Svitavy si neuhlídaly navrátivšího domácího hráče z trestné lavice, následně přišel rychlý protiútok a výsledkem byl 5. gól ve svitavské bráně. Kontroverzní situace přišla ještě v téže minutě. Svitavský gólman Skácelík byl v brankovišti doslova zavalen domácím útočníkem. Rozhodčí hru nechaly plynout dále a domácí Zbořil uklízel do odkryté brány. Rozhodčí neprokázali cit pro hru a i přes protesty svitavské lavičky gól uznali. Skvělou odpověď si přichystal Husák, který utekl po lajně a předvedl se výbornou střelou, která zapadla těsně pod břevno domácí brány. Snížení na rozdíl jednoho gólu obstaralo duo Mach-Prudil. Prvně jmenovaný našel přesným passem od mantinelu druhého jmenovaného a svitavský kapitán neměl problém zasunout míček do brány. Hydry nadále nepolevovaly a byly odměněny za aktivitu na domácí obranné polovině. Srovnání zajistil Říha po nahrávce Kováře. V 58. minutě euforii vystřídala studená sprcha, kdy se z rychlého protiútoku a takřka z nulového úhlu opět prosadil domácí Zbořil. Bohužel se jednalo o rozdílový gól, FbK již ve zbytku utkání i přes hru bez brankáře nenašlo odpověď.

Skóre utkání: FAT PIPE Aligators Klobouky × FbK TJ Svitavy 7:6

Stav série: 2:0

3. Utkání – So 5.3., SH Na Střelnici

Páteční trénink před sobotním utkáním přinesl nepříjemnou komplikaci ve svitavském brankovišti. Gólman Filip Lamař si z předzápasového tréninku odnesl rozseklý prst, který mu nakonec několika stehy museli sešít ve svitavské nemocnici. Minimálně dvoutýdenní stopka vyřešila rébus, kdo bude svitavskou brankářskou jedničkou pro sobotní i nedělní domácí utkání. FbK se mohlo spolehnout na brankářské schopnosti velezkušeného Jiřího Skácelíka.

V domácím prostředím hydry věřily, že obrátí směr kormidla a získají první vítězství v sérii. Přispět k tomu měla i změna na kapitánském postu, nově kapitánské céčko připadlo svitavskému střelci Tomáši Hynkovi. V úvodu si vybral smůlu svitavský obránce Husák, kdy se mu v 5. minutě v souboji na útočné polovině podařilo přelomit svou florbalovou hůl . Rozhodcovské duo Huřmenský-Minařík navazující situaci posoudilo jako 2-minutový trest pro domácí FbK, neboť nedošlo ze strany svitavského obránce hrajícím s číslem 13 k odklizení všech části zlomené hole z hrací plochy. Vyloučení mělo pro hydry negativní důsledek, probudily hostujícího střelce Zbořila, který přesilovkovou střelou ze stoje zamířil přesně a poslal Klobouky do úvodního vedení. Druhý direkt z hole od totožného hráče přišel v 17. minutě, kdy jej svitavští florbalisté ponechali osamoceného ve velkém brankovišti a střílel do poloodkryté brány. Další fatální selhání domácí obrany v brankovišti následovalo ve 22. minutě a tím se hostující celek dostal do komfortního vedení 0:3. Ještě hůře bylo FbK v 29. minutě, čtvrtý direkt měl na starosti hostující Gregr. Hydry byly za tohoto nepříznivého stavu zralé na ručník, zlom nastal v první polovině třetiny. Pressing, útočné kombinace a střelba od svitavských obránců. Ve 45. minutě se hydry konečně gólově probudily, šťastnou tečí Prudilovy střely se prosadil Mach. Ani ne o minutu dále už byl stav pro domácí tým příznivější, hostující obrana si po útočném tlaku druhé svitavské pětky nešťastně vstřelila vlastní branku. Zbytečný obranný faul Kužely výrazně zbrzdilo další svitavské snahy, svitavský obránce si šel odpočinout na trestnou lavici. Využití bylo takřka totožné jako v první třetině, hostující Zbořil zamířil a opět trefil přesně. Svitavský obránce se ukázal v lepším světle v 53. minutě. Po Prudilově passu v ideální pozici vystřelil, rozvlnil sít hostující brány a snížil skóre na 3:5. Další svitavská útočná snaha vždy narazila na dobře organizovanou obranu týmu z Klobouků. Po timeoutu, který si domácí lavička vzala v 58. minutě, FbK odvolalo domácího gólmana a vsadilo vše do rukou šestice svitavských hráčů. Ti si však, k nelibosti domácích diváků, už žádnou velkou gólovou šanci nevypracovali.

Skóre utkání: FbK TJ Svitavy × FAT PIPE Aligators Klobouky 3:5

Stav série: 0:3

Fotky ze sobotního utkání od Martina Alexy: FOTOALBUM

4. Utkání – Ne 6.3., SH Na Střelnici

Svitavy se tentokrát ujaly vedení v utkání, ve 12. minutě využil přesilovou hru Pakosta po křížné nahrávce od Říhy. Soupeř oplatil stejnou mincí, svou početní výhodu využil v 18. minutě. Zpět do vedení vrátil FbK svou podařenou akcí Hynek, asistoval Kužela. Vedení Svitav vydrželo pouze 2 minuty, hostující tým zvýšil útočné napadání a ve 31. minutě srovnal stav utkání. Do vedení se Klobouky dostaly 2 minuty před koncem druhé třetiny. Ve třetí třetině hydry musely směřovat své myšlenky zejména do útoku. Kýženou odměnou byl útočný pressing druhé svitavské lajny, po kterém Sauer přihrál míček do předbrankového prostoru Hynkovi a ten si připsal svou druhou trefu v utkání. Následně Svitavy přečkaly nepříjemné oslabení, velkou zásluhu na tom měli výborně chytající brankář Skácelík i branková konstrukce. Vše nasvědčovalo tomu, že diváci v SH Na Střelnici uvidí prodloužení. Bohužel v 58. minutě přišel obranný kiks domácího týmu a soupeř nemilosrdně trestal. V následné powerplay hydry nedokázaly přelstít bránící hostující družstvo, navíc do prázdné brány obdržely další dva góly…

Skóre utkání: FbK TJ Svitavy × FAT PIPE Aligators Klobouky 3:5

Konečný stav série: 0:4

Sestava Svitav v play-down: Lamař, Skácelík, Musil, Husák, Kovář, Kužela, Brýdl, Šivák, Prudil, Mach, Pakosta, Říha, Sauer, Vašák, Hynek, Motl, Volf, Čermák, Jansa, Pešl


Svitavský tým tak hladce prohrává sérii play-down a sestupuje z Národní ligy – skupina východ do Divize, čtvrté nejvyšší florbalové soutěži.

Za celou florbalovou sezónu 2021/2022 děkujeme všem fanouškům, divákům, podporovatelům a v neposlední řadě partnerům FbK TJ Svitavy.

 

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.