Povedený vstup do nového roku A týmu

Svitavský mužský A-tým se po podzimní části 1. ligy nachází na posledním čtrnáctém místě tabulky a musí vyvinout velké úsilí, aby ve zbývajících jedenácti utkáních zachránil účast v prestižní soutěži i pro další roky. Pomoci k tomu má i příchod brankáře Jakuba Víška ze superligového Sokolu Pardubice na střídavý start a prodloužení působení trenéra Ladislava Štancla, jemuž asistuje bývalý svitavský střelec Lukáš Brýdl. Ke změně došlo také na pozici kapitána týmu, kterou nyní zastává Vít Sauer pro své nasazení do tréninku a schopnosti vést a nabudit tým.

První zápas v novém roce byl naplánován na 6. ledna na severozápadě republiky se soupeřem z prostředku tabulky, Bivojem Litvínov. Na podzim v domácím utkání mu Svitavy podlehly 7:9, a tak zápas sliboval odvetu motivovanou právě záchranou 1. ligy pro Svitavy.

SK Bivoj Litvínov 4:9 FbK TJ Svitavy

I když se utkání v Litvínově nemohou pyšnit skvělou atmosférou nebo velkým počtem diváků, svitavští začali v dobrém tempu tlakem na soupeřově půlce. Po vánoční přípravě byli naši hladoví po gólech a dočkali se v 8. minutě, kdy se trefil Pakosta (as. Savický). Domácí byli nebezpeční převážně z přečíslení a po jednom z takových následovalo i trestné střílení na Lamaře, který vychytáním pouze potvrdil svou dobrou formu, a tak zbývalo už jen odbránit oslabení a pokračovat v tlaku. To se vyplatilo v 11. minutě, kdy si ve velkém brankovišti domácích Savický počkal na správnou chvíli a vsítil druhou branku. Zbytek první třetiny byl víceméně ve znamení tlaku svitavských a přečíslení domácích. Našim se podařilo ještě dvakrát skórovat – Šivák (as. Sauer) střílel od půlky a Pakosta (as. Richter) dobře zamířil ze střední vzdálenosti – a do šaten se šlo za stavu 0:4 pro Svitavy (střely po první třetině 12:11).

Na začátku druhé třetiny byl vyloučen Richter za hru vysokou holí a domácí dokázali přesilovou hru využít. Poté byli ovšem domácí nadále nebezpeční až do 27. minuty, kdy se trefil Lukáš Zach (as. Štarman). Druhá třetina znamenala jisté polevení z naší strany a to stálo svitavské ještě další 2 góly na 3:5 před koncem třetiny. V poslední minutě druhé třetiny ale zasáhl hráč domácích Musila holí do obličeje, a tak čekala Svitavy pětiminutová výhoda. Střely v druhé třetině: 12:7.

A právě pětiminutová přesilovka Svitav znamenala víceméně bezproblémové dohrání zápasu. Ve druhé minutě třetí třetiny byl navíc vyloučen další hráč Litvínova na dvě minuty za sekání, což znamenalo rychlé využití přesilovky 5 na 3 Říhou (as. Tomáš Zach), po kterém se ještě trefil Savický (as. Pakosta). V plném počtu se sice domácí ještě zmohli na dobrou šanci, ale tu neproměnili a pro florbal typicky poté inkasovali, když vsítil branku Richter (as. Savický) na 3:8. Poslední šance domácích zvrátit průběh utkání byla přesilová hra po vyloučení Šiváka za bránění ve hře, kterou se jim proměnit nepodařilo, ale po jejím konci Lamař přeci jen inkasoval naposledy v utkání. Do konce zápasu ještě Pakosta krásnou střelou ze vzduchu od mantinelu zvýšil na 4:9 (as. Savický), ale to bylo již dávno rozhodnuto. Střely ve třetí třetině: 9:10.

Konečný stav střel: 33:28.

Zápas komentoval trenér Svitav Ladislav Štancl: „Velmi těžké utkání, především v hlavách hráčů. Bylo vidět, že oba týmy potřebují získat velmi důležité tři body. Na to, jaká tu vládla těžce komorní atmosféra, bylo utkání zbytečně vyhrocené a nervozní z obou stran. Dokázali jsme využít gólové šance a hrát zodpovědně v obraně. Utkání rozhodla efektivita v první třetině a rychle využité dvě přesilovky v úvodu třetí třetiny. Škoda jen, že ani v první lize se nedokáže někdo povznést nad emoce utkání a podat si po zápase ruku. Soupeři přeji, ať se v roce 2018 daří.“

Zápasem se blýsknuli především brankář Filip Lamař, jenž se stal i hráčem utkání za 29 zákroků a střelci Jan Savický (na střídavém startu ze Sokolu Pardubice), který zaznamenal 5 bodů za dvě branky a tři asistence a Ondřej Pakosta (první v kanadském bodování týmu) čtyřmi body za hattrick a jednu asistenci.

Přejeme svitavským mužům hodně štěstí při zbývajících utkáních a zveme na nadcházející domácí zápas 19. kola 1. ligy mužů 13. ledna ve 20 hodin proti 10. celku tabulky Florbalu Chomutov.

 

Autor: David Čížek

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.