A tým v krizi hledá cestu ven – pomoc přišla ze Sokola Pardubice

Svitavští florbaloví příznivci jistě zaznamenali černou sérii osmi proher prvoligového A týmu pod vedením trenéra Romana Šudáka, který tým převzal na začátku letní přípravy. Ke změně došlo z pragmatických důvodů. Martin Karlik, strůjce úspěšné svitavské stíhací jízdy v minulé sezóně, kdy se A tým dokázal sérií výher v druhé polovině sezóny katapultovat z posledního místa až do předkola play off, totiž odcestoval do Austrálie a místo lodivoda A týmu tak zůstalo prázdné.

Nedostatek trenérů ve florbalu je obecný problém. My jsme se tak dohodli s brněnským Romanem Šudákem, který byl de facto jediným vážným zájemcem o místo trenéra A týmu. Myslím, že to je trochu nedoceněné, neboť nebýt Romana, tak jsme 1. ligu ve Svitavách v letošní sezóně vůbec nepřihlásili a pravděpodobně bychom hráli pouze na krajské úrovni,“ vysvětluje situaci vedoucí A týmu a člen vedení oddílu Lukáš Brýdl.

Letní přípravné období a následně i vstup do soutěže však bylo z pohledu Svitav opravdu tragické. „Roman to měl složité, když převzal tým v rozkladu po odchodu klíčových hráčů, kteří poslední léta Svitavy táhli. Selhání tak jde především za mnou, já jako vedoucí družstva jsem zodpovědný za sestavení kádru a Romanovi jsem na začátku přípravy předal pouze oslabený tým, který jsme nedokázali doplnit,“ přiznává Lukáš Brýdl.

Po sérii 8 ligových proher v řadě tak vedení oddílu muselo sáhnout k razantní změně a Romana Šudáka odvolalo. „Znovu opakuji, že Roman byl díky stavu družstva v extrémně složité situaci a jeho manipulační prostor byl výrazně omezen. Já mu touto cestou ještě jednou děkuji za jeho práci ve Svitavách i za to, že to i přes černou sérii proher nezabalil. Díky Romanovi se tady hraje 1. liga a na nás je, abychom nyní soutěž zachránili,“ komentuje změnu v A týmu Lukáš Brýdl a adresuje poděkování bývalému trenérovi do Brna.

V rámci prohlubující se vzájemné spolupráce mezi FbK Svitavy a Sokolem Pardubice na úrovni elitních družstev přichází na dočasnou výpomoc na lavičce svitavského A týmu Ladislav Štancl. Láďa Štancl je bývalý hráč i trenér Svitav, který aktuálně působí v Sokolu Pardubice jako šéftrenér oddílu. Vedoucí A týmu ve Svitavách Lukáš Brýdl k tomu říká: „Je potřeba zdůraznit, že dočasná trenérská výpomoc Ládi ve Svitavách se uskuteční jen díky obrovské vstřícnosti Pardubic a jejich sportovního manažera Martina Zozuláka, za což touto cestou děkuji. První a hlavní podmínkou je, že tato výpomoc nesmí mít absolutně žádný vliv na Láďovo působení v Pardubicích. Já tak v A týmu končím jako hráč a s Láďou se podělíme o vedení A týmu podobně, jako tomu bylo vloni s Martinem Karlíkem. Věřím, že nás tato změna nakopne a přinese i podobný výsledkový efekt. Nicméně pro FbK to situaci zcela neřeší a ve vedení oddílu situaci dále diskutujeme. Prosím tímto naše fanoušky, aby při nás stáli i v tomto těžkém období a podpořili nás.“

Jednak změna na lavičce A týmu, ale také šestice pardubických hráčů, kteří se v průběhu sezóny představili ve svitavském dresu FbK naznačuje, že spolupráce mezi oddíly se zintenzivňuje. Naopak před sezónou posílil soupisku Sokola Jirka Jedlička, jeden z největších svitavských talentů posledních let. V tuto chvíli sice ještě spolupráce mezi oddíly není nijak pojmenovaná, nicméně je zřejmé, že právě Svitavy těží ze široké soupisky superligového Sokola Pardubice formou střídavých startů a nově i právě formou výpomoci realizačního týmu.

Na úrovni vedení oddílů tak v blízké době proběhnou další jednání, kde se forma a nastavení spolupráce mezi FbK a Sokolem bude řešit a vymezovat. Brýdl k tomu dodává: „Sokol nyní pomohl Hydře a Hydra v budoucnu určitě pomůže Sokolu. Věřím, že cesta spolupráce dvou nejsilnějších regionálních oddílů má budoucnost a je to cesta, jak posílit florbal v celém pardubickém regionu. Jedině spolu můžeme čelit silnějším regionům jako je Praha, Ostrava nebo jižní Morava“.

Komentujte