Florbalisté nabrali druhý dech, ale na Českou Lípu to nestačilo

Jako probuzeni ze špatného snu si musí připadat věrní fanoušci FbK Svitavy. Zatímco do poloviny prosince místní borci v 1.lize dokázali zvítězit pouze ve dvou ze 16 utkání, po nástupu nového trenéra Martina Karlíka vyhráli hned dva zápasy v řadě, když nejdřív absolutně zaskočili druhé Ústí nad Labem (7:4), aby hned v prvním lednovém utkání zničili ostravský MVIL neuvěřitelných 22:3.

Se znovunabytým sebevědomím tak hráči FbK o uplynulé sobotě zajížděli na palubovku aktuálně třetí České Lípy, tedy dalšího soupeře netajícího ambice na postup do Superligy.

A Česká Lípa nemohla uvěřit, že proti ní nastupuje tým, se kterým si na podzim hladce poradila v hale Na Střelnici. Svitavy byly od začátku utkání aktivnějším týmem a po brankách Pakosty, Richtera a znovu Pakosty se dostaly do tříbrankového vedení, které bylo zdůrazněno také viditelnou herní převahou. Česká Lípa sice do první přestávky z náhodné akce Štěrby dokázala korigovat stav, nicméně obraz hry ukazoval pravý opak postavení obou týmů v tabulce.

Přestože v prostřední části Česká Lípa vyvíjela daleko větší snahu o obrat v utkání, Svitavy zdatně sekundovaly a hrozily častou střelbou. Když Lípa konečně dokázala v 36. minutě vyrovnat zásluhou ex-reprezentanta Slaného, Svitavy to psychicky nepoložilo. Naopak, hned 38 vteřin po Slaného vyrovnání na 3:3 našel Šmarda dlouhou kolmicí subtilního Kolenu, který svoji šikovnou tečí vrátil vedení na stranu Svitav (4:3).

Ve třetí třetině Česká Lípa konečně začala předvádět florbal odpovídající postavení na vrcholu tabulky 1.ligy, ale Svitavy dokázaly držet krok a hrozily z mnoha protiútoků. A právě nízká produktivita a neproměňování gólových šancí stálo Svitavy lepší výsledek a především zisk bodů v tomto utkání.

V 51. minutě překonal jinak opět fantastického Skácelíka v brance Svitav českolipský Kněžour dorážkou tvrdé střely na hraně malého brankoviště a bylo srovnáno 4:4. Na hřišti se odehrával boj o každý centimetr a tempo utkání bylo skutečně strhující. Když už se oba týmy psychicky připravovaly na prodloužení, přišla rána do vazu svitavského FbK. Navrátilec a největší hvězda Svitav Aleš König neuvěřitelným sprintem přes celé hřiště zmařil protiútok domácích, ale rozhodčí naprosto nepochopitelně posoudil obranný zákrok jako nedovolený a navrch nařídil trestné střílení. Drama v hale se dalo krájet, leč tíhu okamžiku ustál domácí Pastor a Skácelíkovi precizně provedeným nájezdem nedal šanci. Trenér Karlík okamžitě poslal Svitavy do hry bez brankáře, ale hra vabank pouhou minutu před koncem utkání nepomohla, naopak Lípa dokázala dvakrát skórovat do prázdné brány.

Ačkoliv Svitavy předvedly další více než povedený výkon, na body to tentokrát nestačilo. A o body jde v prvoligové tabulce především. Vždyť 7 kol před koncem se Svitavy stále krčí na posledním 14. místě tabulky se ztrátou 12 bodů (tedy 4 výher) na 10. pozici zajišťující účast v předkole play off.

V opačném případě čekají na Svitavy tvrdé play-down boje o záchranu, kdy 11. tým se utká se 14. a 12. se 13. Vítězové těchto minisérií jsou zachráněni, poražení mají druhou šanci proti vítězům západní, respektive východní divize Národní ligy.

Sympatické je, že svitavské FbK boj nevzdává. K florbalovému zázraku v podobě 10. místa a předkola play off si však Svitavy již nemohou dovolit ztratit body. Velký krok k úspěchu tak mohou učinit již tento víkend, kdy je čekají výjimečně hned dvě utkání.

Nejdříve se v sobotu 21.1. od 20:00 v hale Na Střelnici utkají s pražskými BLACK ANGELS (aktuálně 6. místo), aby se hned v neděli 22.1. od 16.00 na tom samém místě pokusily obrat o body přímého konkurenta – 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm (aktuálně 10. místo).

FbK Svitavy tak o víkendu hraje o poslední šanci ke zvrácení zatím hrubě neúspěšné sezóny A týmu. Dají se tedy očekávat lité boje a absolutní nasazení. Vedoucí A týmu Lukáš Brýdl k tomu dodal: „Při pohledu na tabulku je jasné, že nemáme co ztratit. My však v tuto chvíli nehrajeme o body. Hrajeme o vlastní hrdost, hrajeme s chutí dokázat florbalovému světu, že první polovina sezóny byla omyl, a že do play down Svitavy rozhodně nepatří. Zvu tímto naše skvělé fanoušky, aby nám přišli pomoct a hnali nás o víkendu za jasným cílem – dvakrát doma zvítězit a ze Střelnice opět udělat nedobytnou halu, kam soupeři neradi jezdí.“

foto: Marek Plaček

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.