Lukáš Brýdl: Byla to nejúspěšnější sezóna v historii

Jak hodnotíte uplynulou sezónu, která byla již vaší třetí ve druhé nejvyšší soutěži? I když vás potkal hořký konec ve čtvrtfinále, v září jste s takovým výsledkem vůbec nepočítali, že?

Když omezím hodnocení čistě na A-tým, tak v tomto ohledu to byla nejúspěšnější sezóna FbK v historii. To je objektivně měřitelné např. počtem získaných bodů, který byl suverénně nejvyšší ze všech 3 sezón v 1. lize, nebo narůstajícím počtem návštěvníků na utkáních. Subjektivně pak atmosférou nejen v týmu, ale v celém prostředí svitavského florbalu. To co se poslední týdny kolem svitavského florbalu dělo bylo jako pohádka. Je pravda, že poslední vteřina sezóny nás na chvíli zmrazila, ale reakce diváků byla více než hřejivou odpovědí na předvedený výkon. Získali jsme si jejich srdce a neudělali ostudu. Kdyby mi tento scénář někdo nabídl v září před 1. kolem, tak rozhodně beru.

Jak nyní trávíte volno, které přišlo po více jak půl roce náročného programu?

Momentálně máme úplné volno a čeká nás další těžký zápas – rozlučka se sezónou. (usmívá se) Krom toho někdo chodí dobrovolně trénovat s juniory, kteří ještě hrají, ale většina týmu zaslouženě odpočívá. Ve čtvrtky si chodíme pro zábavu zahrát, ale v zásadě se všichni dávají dohromady. Série s Kladnem byla férová, ale hodně tvrdá, takže modřiny tam ještě jsou. A konečně je čas i na mimoflorbalové aktivity. Přeci jen těch 24 víkendů věnovaných lize je potřeba někdy dohnat.

Co jsou hlavní příčiny nejúspěšnější sezóny v historii svitavského florbalu, například i v porovnání s minulostí, která nebyla vždy růžová a v regionálních soutěžích jste tápali až do roku 2008?

Je potřeba opět vidět dvě úrovně. Na úrovni celého oddílu situaci tak růžově nevidím. V tomto smyslu pro mě byla nejúspěšnější sezóna ta, kdy jsme měli plnou strukturu v mládeži od elévů po juniory. Nyní jsme ale na dobré cestě tohoto znovu dosáhnout.

Samotný A-tým je jen špička ledovce. Letošní úspěch je kombinací několika faktorů. Zásadní je skvělé zázemí, které tu je dlouhodobě a za to obrovsky děkujeme jak městu, tak našim skvělým partnerům a divákům. Letos se k tomu přidal oproti minulým letům širší kádr. Nemusíme si nic namlouvat – posily měly zásadní vliv na konečné výsledky. Jednak herní kvalitou, ale také lidsky. Kdo zná FbK prostředí, ví, že mnoho hráčů Na Střelnici pohořelo na tom, že nezapadli do kabiny. V tomto jsme měli letos prostě šťastnou ruku. Dalším faktorem byla změna na trenérském postu. Před rokem jsem děkoval Luboši Kocourkovi za to, jak nás florbal naučil a za tím si vždy budu stát. Letos můžu stejně otevřeně poděkovat Romanovi Kalhausovi s Láďou Štanclem za to, že z týmu dokázali vyždímat to nejlepší a prodat to v rozhodujících zápasech. Navíc všechny hráče florbal bavil. To je určitě částečně dané dobrými výsledky, ale hlavně tím, že uměli v pravý čas trošku povolit a nechat tým nadechnout.

Vaše výsledky jsou pro náš region o to cennější, že v týmu jsou téměř výhradně hráči ze Svitav a okolních měst i obcí. Jak těžké bylo tento tým vybudovat?

Je to těžké před každou sezónou. Geografická poloha, vzdálenost dalších kvalitních oddílů a absence vysoké školy ve Svitavách nás samozřejmě limituje. Naštěstí jádro týmu, těch základních 10-12 lidí, je spolu už víc jak 5 let a to je ta síla týmu. Proto vždy řešíme víceméně doplnění kádru zvenku a to, který junior se zvládne zapojit. Nadsazeně řečeno, u nás je 1. a 3. formace jasná, my vždy hledáme, kdo bude hrát mezi nimi. (usmívá se)

V týmu mužů se poprvé za působení svitavského FbK prosazují i hráči, kteří klubem prošli od útlých let a dá se tak říci, že s výchovou nemáte viditelné problémy. Jak jste na tom s mládeží nyní?

Já se starám v zásadě jen o A-tým, takže to fungování za ním vidím zkresleně a spokojený určitě být nemůžu. Vnímám obrovský boom v těch mladších kategoriích, kde jsme zaznamenali velký zájem o florbal a tým lidí kolem Rendy Hnáta to dělá skvěle. V tomto duchu svitavský florbal roste a nemám strach o budoucnost. Nejvíc nás trápí kategorie dorost a junioři, kde je hráčů tristně málo. O to větší respekt jim patří za to, že to zvládají a jak to zvládají. Je to však pouze aktuální problém generační mezery, která se nám postupně zaceluje. Právě proto, že od elévů po starší žáky fungujeme perfektně, tak jsou vyhlídky nadějné a věřím, že v příštích několika letech se struktura oddílu napříč kategoriemi srovná a doplní. V našich podmínkách je to jediná cesta, jak do budoucna dlouhodobě úspěšně fungovat a konkurovat velkoklubům jako jsou Pardubice nebo Brno.

Kolik lidí se o svitavský florbalový klub stará? Máte nějaké profesionály?

O klub se stará několik lidí s obrovským srdcem a zapálením, které se nedá vyčíslit penězi. Výkonný výbor má aktuálně 8 členů a kromě těchto lidí je to ještě dalších 7-8 trenérů. Profesionálního ani poloprofesionálního zaměstnance zatím nemáme, ale osobně si myslím, že je to jen otázka času, kdy k tomu dozrajeme.

I přes to jste dokázali halu Na Střelnici naplnit po okraj, což se zatím podařilo pouze profesionálním sportovcům. Jaké bylo hrát před stovkami fanoušků, v posledním zápase tedy před 836?

Když jsme s florbalem začínali, tak Střelnice ještě ani nestála. Pro mě osobně to byla odměna za všechen čas a energii do florbalu vloženou. Byla to odměna za to, že florbal děláme srdcem, z lásky ke sportu. Myslím, že podobně to vnímali i kluci z týmu. Samozřejmě jsme byli nervózní, ale je to zážitek na celý život. Cítili jsme z tribun pozitivní vibrace. Touto cestou bych chtěl ještě poděkovat všem, kteří tam byli s námi.

Proč si myslíte, že se zájem o florbal ve Svitavách letos takovým způsobem zvednul? Dle ohlasů jste celorepublikovým fenoménem.

Opravil bych to. Zájem se zvedá dlouhodobě, to je statisticky prokazatelné. Jen načasování play-off to vygradovalo na samotný vrchol. Jinak je to kombinace několika proměnných. Základem je útulná hala, kam Svitavané rádi chodí, podpořeno vzrůstající popularitou florbalu obecně, což je dobrá práce unie. Krom toho je to na naše poměry slušný regionální marketing. Po profesionálních Turech jsme momentálně nejvíc vidět a jsme takový zdravý amatérský protipól, navíc se nám víc daří výsledkově a fanoušci logicky rádi vidí vyhrávat domácí. Taky je to velikostí města. Lidi se prostě mezi sebou řeknou, že to na florbale bylo dobré a to je vůbec ta nejlepší reklama.

Prokázali jste navzdory podmínkám takřka profesionální přístup. Myslíte, že na to budou reagovat potenciální sponzoři?

Věřím v to a je to teď největší kus práce přede mnou. Musíme oslovit všechny stávající sponzory a předat jim jasnou zprávu: „Díky, bez Vás by to nešlo. Potřebujeme Vás“. Už v průběhu celé sezóny a hlavně v průběhu play-off jsme zaznamenali, že všichni tu „ svitavskou florbalovou tsunami“ vnímají a přejí nám úspěch. To nám dává energii, kterou musíme nyní přetavit i na finance – ať už od města, bez kterého by tady 1. liga nikdy nebyla, tak i od jednotlivých partnerů, kteří nám přispívají. Stále nemáme titulárního partnera, takže i zde je prostor pro případná jednání otevřen a je to jedna z věcí, kterou nyní intenzivně řešíme. Florbal je totiž pořád levný sport a partneři tak mají možnost se při malých nákladech velmi úspěšně zviditelnit.

Jaké je vaše osobní přání co se týče budoucnosti FbK?

Mým přáním je udržet v FbK to pravé florbalové svitavské srdce a srdcaře, na kterých to u nás stojí. Pokud to neztratíme, pak se o budoucnost FbK bát nemusíme a věřím, že v budoucnu Střelnici dokážeme vyprodávat pravidelně. Dělá mi také radost, jak se za poslední rok oddíl sjednotil. To, že s námi elévové prožívali ty neskutečná dramata je pro mě signálem, že jsme na správné cestě.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.