Florbalisté vstupují potřetí do prvoligové řeky

Svitavy – Pod vedením trenérské dvojice Roman Kalhaus – Ladislav Štancl se svitavský tým utká s jedenácti silnými soupeři. Snem je postup do play off.

 

V jarním play down se zdejší florbalisté díky vítězství nad Opavou zachránili právem v první lize, tedy ve druhé nejvyšší florbalové soutěži České republiky. Mimo Pardubic, které hrají extraligu, si tak jasně udrželi postavení nejsilnějšího regionálního družstva. Svitavští diváci se tudíž mohou od září potřetí těšit na ten nejlepší florbal v hale Na Střelnici.

Nový ročník soutěže začíná o tomto víkendu, kdy je na pořadu první kolo. Každý z dvanácti účastníků, Svitavy nevyjímaje, má jeden základní cíl – vyhnout se bojům o setrvání v soutěži a zajistit si postupové místo do osmičlenného play off. A to je cíl lákavý, ovšem v těžké konkurenci také tuze obtížný.

Změny v kádru

Co nového je ve svitavském kolektivu? Aktivní ligovou kariéru ukončili Jiří Nejedlý a Jakub Klusák, kteří oba náleželi mezi dlouholeté opory FbK. Zatímco Jiří Nejedlý, který bydlí v Kunštátu, se florbalu dál věnuje na amatérské úrovni, tak Jakub Klusák se nyní stará o svitavskou florbalovou mládež a předává tak letité zkušenosti mladým sportovcům a svým následovníkům v dresu FbK.

Ze zdravotních důvodů jsou dočasně mimo hru obránci Robin Kalhaus a Vilém Nonn, který do Svitav v létě zamířil z Litomyšle. Oba by se však měli v průběhu sezony na palubovky vrátit. Působení v Bulldogs Brno definitivně ukončil univerzál Dominik Šmarda, jenž by se tedy měl stát jedním ze stabilních pilířů svitavské sestavy.

V barvách FbK se v průběhu letní přípravy objevila rovněž zbrusu nová jména. Nejvýraznější posilou bude zmíněný ex-litomyšlský Vilém Nonn, který naposledy působil v juniorské extralize v týmu Mladé Boleslavi. Dalším jménem z Litomyšle, jež bude k vidění v červeno-černém dresu FbK, je Ondřej Pakosta, který se v přípravě jevil velmi nadějně.

V lednu by se po návratu ze studijního pobytu měl ke svitavskému družstvu připojit také David Petráž (dříve Orlicko-Třebovsko), pro něhož to však nebude příchod do neznámého prostředí, jelikož za FbK již úspěšně odehrál premiérovou sezonu v první lize (2013/2014). V kádru se dále objeví navrátilci, kteří se po delší pauze vrací k florbalu a budou připraveni naskočit do utkání: Lukáš Musil a Jaroslav Plch.

Realizační tým

Do nového ročníku povede svitavský A tým trenérská dvojice Roman Kalhaus a Ladislav Štancl, která stála u kormidla již v průběhu minulé sezony po odchodu dlouholetého trenéra Lubomíra Kocourka. Fyzioterapeutkou družstva zůstává i nadále Kateřina Klašková.

Příprava

Svitavští florbalisté odehráli v rámci letní přípravy celou řadu přátelských utkání. Nejdříve si v rámci soustředění poradili s celky z nižších soutěží – Náchodem (10:3) a Olympem Praha (10:4). V závěru přípravy hráči FbK nejprve podlehli semifinalistovi loňského ročníku extraligy Bulldogs Brno 1:6, aby potom bez zaváhání ovládli Summer Cup v Hodoníně za účasti prvoligového Pelhřimova a slovenských extraligových klubů Trnavy a Trenčína. Minulý víkend pak Svitavy vyzvaly finalistu tuzemské extraligy z Mladé Boleslavi, který v širší sestavě bez největších opor zdolal prvoligistu nejdříve 8:5 a o den později pak v odvetě 5:2.

Sezona

V první lize letos nebudou působit Litvínov, který postoupil do nejvyšší soutěže, ani Opava. Ta zamířila opačným směrem, tedy do národní ligy. Nováčky naopak jsou Liberec po sestupu z extraligy a MVIL Ostrava coby nejlepší tým národní ligy.
Ostrý soutěžní start čeká na FbK již tuto sobotu 19. září, kdy v úvodním kole zamíří do České Lípy, kde se postaví jednomu z předpokládaných favoritů na postup do extraligy. Hned o týden později v sobotu 27. září se představí na domácí palubovce proti Ústí nad Labem.

Soupiska

Brankáři: Filip Lamař, Jiří Skácelík, Jan Čermák. Obránci: David Říha, Vladislav Richter, Ivan Šivák, Ladislav Štancl, Lukáš Musil, Robin Kalhaus, Jiří Jedlička, Vilém Nonn. Útočníci: Vladislav Doseděl, Aleš König, Radek Bečvář, Dominik Šmarda, Jan Kolena, Ondřej Pakosta, Lukáš Brýdl, Josef Prudil, Vítek Sauer, Adam Dvořáček, Jaroslav Plch, David Čížek. (lb, rh)

Program FbK Svitavy v 1. lize mužů

FBC BRZDY CZ Česká Lípa: 19. září (v) a 31. října (d)
Florbal Ústí nad Labem: 27. září (d) a 14. listopadu (v)
FBC Start 98 Praha: 10. října (v) a 17. listopadu (d)
TJ Znojmo LAUFEN CZ: 18. října (d) a 21. listopadu (v)
1. MVIL Ostrava: 24. října (v) a 28. listopadu (d)
Spartak Pelhřimov: 27. října (d) a 5. prosince (v)
FBC Kanonýři Kladno: 12. prosince (v) a 7. února (d)
FBŠ Hummel Hattrick Brno: 19. prosince (d) a 31. ledna (v)
FBC Liberec: 9. ledna (v) a 27. února (d)
BLACK ANGELS Praha: 17. ledna (d) a 21. února (v)
1. FBK Rožnov pod Radhoštěm: 23. ledna (d) a 13. února (v)

 

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.