Lukáš Kotas: Je mi ctí být patronem florbalového utkání Svitav

Kdo by ve Svitavách mohl říct, že nastoupil proti fotbalovým legendám Kukovi, Bejblovi nebo Skácelovi a podílel se v roce 2002 na jednom z nejprestižnějších fotbalových zápasů místního klubu v historii. Ještě v roce 2004 se o Lukáši Kotasovi psalo ve spojení s fotbalem. Dokládá to i náš převzatý úryvek „Ve 14. minutě již udeřilo – Lukáš Kotas byl důrazný před hostující brankou a “dloubl” míč před ležícím gólmanem – 1:0 po nás. Diváci se ani neposadili a mohli se radovat podruhé – hned po rozehrávce se k míči dostal opět agilní Lukáš Kotas a z 25 metrů dává nádherný gól do pravého horního růžku – 2:0.“ Pak už přišla na řadu basketbalová kariéra. Díky své píli a talentu to dotáhl až do reprezentace, ve které působil pět let. Vinou zranění v ní ale letos již nepůsobí. Aktuálně působí v BK Pardubicích, se kterými je na třetím místě Mattoni NBL. Ve svých 16 letech stihl okusit i soutěžní zápasy mezi florbalovými mantinely. O tom, jaké to bylo a jak fandí svitavskému florbalovému klubu, jsme se zeptali právě jeho, patrona Utkání podzimu.

Jak dlouho ses rozhodoval o tom, zda se staneš patronem Utkání podzimu?
Když nabídka přišla, tak jsem se v podstatě rozhodovat nemusel. Rád podpořím takovou akci, zvlášť když se jedná o svitavský florbal.

Sport tě živí. V mládí ses rozhodoval mezi fotbalem a basketbalem. Za Fbk si hrál v sezóně 2000/2001. Jaké máš na klub vzpomínky?
Byla to skvělá doba. Florbal byl ve Svitavách v začátcích a všichni to dělali s velkým nadšením. Navíc nám bylo šestnáct let a na to se vzpomíná jenom dobře.

Utkvěl ti v hlavě nějaký moment z tvé krátké florbalové kariéry?
Už je to sice hodně dlouho, ale dokonce si vzpomínám na svůj první „oficiální“ trénink. Bylo to v tělocvičně na ekonomce.

Jaký máš k florbalu aktuálně vztah?
Občas kouknu na televizi, a když mi to časově vyjde, jdu se podívat na zápas do svitavské haly. Vzhledem k nabitému programu to bohužel není moc často.

Sleduješ výsledky místních florbalistů? Kdy jsi byl naposledy na zápase?
Na svitavský florbal chodím rád. Za posledních 5 let jsem byl každou sezónu alespoň na třech zápasech. Letos na 1. lize ještě bohužel ne, protože jsme zatím neměli volný víkend.  Utkání, které jsem naposledy navštívil, byla kvalifikace o 1. ligu. Velmi mile mě překvapilo, kolik přišlo fanoušků a jak skvělou atmosféru vytvořili. Opravdu se na zápas dobře koukalo. Za těch pět let se tým podle mého názoru hodně zlepšil a je na něm vidět koncepční práce. O prázdninách jsem ještě navštívil tradiční svitavský turnaj Hydra cup. Pozval mě Mára Vomočil, ať se jdu podívat, jak v Praze řádí…

Klub věří, že s tvou pomocí si upevní rekord v návštěvnosti 1. ligy a chce halu Na Střelnici naplnit více jak 400 fanoušky.
I když je svitavský fanoušek náročný, věřím, že při dobré propagaci se to povede. Osobně se mi na florbalu líbí, že je pořád nějaká akce. Nejsou tam až na výjimky hluchá místa, kde by se třeba deset minut nic nedělo jako ve fotbalu (někdy celý zápas), ale během půl minuty můžou padnout dva góly a zápas hned vypadá jinak.

Vnímáš coby svitavský rodák propagaci florbalu ve městě?
Vím, že průměrná návštěva se pohybuje okolo 250 lidí na zápas, což je opravdu dobré. Myslím, že toto číslo mluví samo za sebe, co se týká práce klubu s fanoušky.

Jaký máš názor na sport ve Svitavách?
Svitavy, a říkal jsem tu už před tím, než se basket dostal do Mattoni NBL, si zaslouží sport na nejvyšší úrovni. Diváci chodí pravidelně, vytvářejí výbornou atmosféru a myslím, že se basketbalistům povedlo vystihnout vhodnou dobu, kdy do toho jít. U basketu to byl blesk z čistého nebe, ale s tím, jak pracuje například florbal, nemusí jít do budoucna o jedinou nejvyšší soutěž, která se tady bude dlouhodobě hrát. Co se týká práce s mládeží, všichni víme, jaký je v současnosti problém přitáhnout děti ke sportu, ale myslím, že toto se ve Svitavách u většiny sportů daří více než dobře.

Na Utkání podzimu bych rád pozval všechny Svitaváky a lidi z přilehlého okolí. Sám vím, jak dobrá divácká kulisa a hlavně domácí atmosféra zamává s výkonem hráčů na hřišti. Děkuji za rozhovor.

Smeč Lukáše Kotase – Czech Republic vs. Bosna: http://www.youtube.com/watch?v=H3bnAAoo1ao

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.