Lubomír Kocourek: Druhé místo je další krok na cestě k vyšším cílům

Mužský A-tým FbK Svitavy zažil svoji historicky nejlepší sezónu. Ve 2. lize mužů bral stříbrné medaile a stál na dotek 1. lize. Do té nakonec postoupil Spartak Pelhřimov, ale účast v baráži si zajistil až v předposledním ligovém kole. Tak dlouho lídra soutěže pronásledovali svitavští florbalisté, kteří jsou proslulí fyzickou kondicí a samozřejmě skvělými fanoušky v zádech. U kormidla již druhou sezónu stál Lubomír Kocourek, který míří na svitavské střídačce do své třetí sezóny. Bude postupová?

Sezóna A-týmu skončila zhruba před měsícem. Jak s odstupem času hodnotíte druhé místo ve 2. lize?

Druhé místo v této sezóně je pro nás určitě úspěchem. Tým má vzestupnou tendenci a hlavně v druhé polovině soutěže jsme prohráli jen jeden zápas. Hráči přistupovali k zápasům zodpovědně a sami sobě ukázali, že v budoucnu se můžou prosadit i proti silnějším soupeřům. Takže druhé místo je určitě velkým úspěchem a je to další krok na cestě k vyšším cílům. Nesmím však opomenout, že kromě hráčů si také zaslouží veliký dík tým lidí z vedení klubu, který připravil perfektní podmínky do náročné sezóny.

V předsezónním rozhovoru jste tvrdil, že si mužstvo neklade vyloženě postupové ambice, ale bude se řídit postupnými kroky a půjde zápas od zápasu. Nenapadlo Vás, že v průběhu sezóny to vzhledem k výsledkům byla tak trochu škoda?

Na konci sezóny by se mohlo zdát, že to byla škoda a že jsme si měli stanovit vyšší cíle, ale již od první chvíle, co jsem začal trénovat tento tým, jsme si řekli, že půjdeme nahoru postupnými kroky. To znamená, že tým se tvoří třeba 3 nebo 4 roky a pak by mohl být připraven udělat ten poslední krok do vyšší soutěže. Jedna věc je, dostat se do vyšší soutěže, druhá věc je, abychom se tam i udrželi. Případů rychlého postupu a hned za rok zase sestup je velké množství a touto cestou nechceme jít. Navíc máme hodně mladých hráčů, kteří musí ještě nabrat zkušenosti. V této sezóně jsme ani jednou neporazili tým z Pelhřimova, který sestoupil k nám právě z 1. ligy. Pokud bychom chtěli pomýšlet na 1. ligu, měli bychom takovéto týmy umět porážet. Takže si myslím, že nebylo chybou, dát si postupné cíle a do budoucna se nám to určitě vyplatí.

Co chybělo v poháru České pojišťovny k tomu, aby Svitavy narazily na extraligové Bulldogs Brno? Lepší forma?

K postupu do dalších bojů v poháru České pojišťovny nám spíše chybělo více zkušeností než slabá forma. V přípravě a i následně v soutěži bychom potřebovali více kvalitnějších zápasů, kde hráči nasbírají nejvíce zkušeností. Je to také regionem. Severní Morava je, co se týče kvantity a kvality týmů, na tom určitě lépe než Pardubický kraj. Zde se v soutěži tak často s kvalitními soupeři nepotkáváme. Další důvod vidím v absenci některých zkušených hráčů, kteří nastoupili až v průběhu sezóny. Ale do poháru nastoupíme určitě i letos a s některým z extraligových týmů rádi změříme síly.

Už jste přemýšlel nad příští sezónou a nad kádrem? Budete sázet na stejné hráče, nebo chcete přivést i nějaké posily?

Přípravu na příští sezónu řeším společně s vedením klubu ihned po skončení této sezóny. Jak jsem již říkal, tvorba kádru, schopného nejen kvalitně hrát, ale tvořit soudržný tým, netrvá 1 rok. Takže bych se rád opřel o jádro týmu z této sezóny a doplnil chybějící posty. Ale příprava ještě nezačala, takže kompletní tým budeme znát až v létě.

Který zápas se v sezóně Vašemu týmu povedl a na který byste nejradši zapomněl?

Co se týče zápasů v již skončené sezóně, nejvíce bych vyzdvihnul ty zápasy, kde jsme uměli otočit výsledek v náš prospěch. Tam se naplno ukázalo, že náš týmový duch je velice silný a hráči nepolevili a dohrávali zápasy s velkým srdcem. Naopak zápas ve Rtyni v Podkrkonoší, kde jsme vyhráli jen 1:0 s posledním týmem v tabulce, nebyl vůbec podařený. Ale i to je pro nás zkušenost.

Jak hodnotíte postavení florbalu s porovnáním s ostatními sporty ve Svitavách?

I když je florbal poměrně mladý sport, ve Svitavách už určitě své místo mezi ostatními tradičními sporty našel. Je to hlavně velice oblíbený sport dětí ve školách a počet mladých florbalistů u nás v klubu to jen dokazuje. Navíc opravdu veliký počet fanoušků, který tento sport přitahuje, napovídá, že florbal ve Svitavách zaujímá rovnocenné postavení jako ostatní sporty. Ale nesmíme usnout na vavřínech a hlavně kvalitní práce s mládeží by měla být naší prioritou. Pokud toto zvládneme, budeme schopni nabídnout divákům kvalitní a zajímavá utkání.

V plánech je výstavba nové haly na Svitavském stadionu – do projektu významně zasáhli i florbaloví zástupci. Jak hodnotíte postoj Svitav ke sportu obecně?

Město Svitavy podporuje sport velice výrazněji než města v okolí. Máme nádhernou multifunkční sportovní halu, krásně opravený stadion a jiné další projekty, do kterých město investovalo. V neposlední řadě město podporuje hlavně práci s mládeží, kde je vypsán grant, a trenéři mládeže jsou městem odměňováni. Práci s mládeží považuji za nejdůležitější činnost každého sportovního klubu a jsem velice rád, že vedení města má stejný názor. Dalším fenoménem je spolupráce různých sportovních klubů. Například florbal a atletika mají ve Svitavách k sobě hodně blízko. Členové atletického klubu pravidelně zaujímají místa na tribuně jako skvělí fanoušci při našich domácích zápasech. Naši zástupci se zase zúčastňují závodů pořádaných atletikou. A ještě k tomu pak florbal a atletika spolupracují na projektu nové sportovní haly na Svitavském stadionu. Toto vše je velkým příslibem kvalitního rozvoje nejen florbalu, ale i ostatních sportů ve Svitavách.

Kdy začne příprava a jak bude probíhat?

Příprava začala v pátek 27.4.2012 poradou týmu a je rozdělena do 2 fází. Ta první končí ve středu 27.6.2012. Takzvaná „suchá“ příprava bude probíhat převážně venku a v posilovně. Během léta začneme trénovat ve sportovní hale.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna? Svitavy by si zasloužily 1. ligu mužů již kvůli skvělým divákům. Je to reálné, a kde vězí největší problém?

Mé sportovní plány jsou spjaty hlavně se vzděláváním se a potom předávání svých zkušeností ostatním. Velice si vážím spolupráce právě se svitavským klubem, a pokud se situace nezmění, rád bych dělal trenéra právě zde. V otázce postupu do 1. ligy jsem optimista. Pokud budeme dál pokračovat v práci s budováním týmu, je možné, že se nám to podaří již tuto sezónu. Podmínky máme jedny z nejlepších, diváci jsou fantastičtí, ale nerad bych předbíhal. Vše záleží na přístupu hráčů, trenérů a ostatních, kteří pomáhají. Problém bych neviděl v penězích. Ty jsou samozřejmě potřeba na chod klubu. Sice jsme amatérský sport (zatím), ale například atletům taky nestačí 3 tréninky týdně a zrovna ve Svitavách není atletika profesionálním sportem. Měli bychom si z nich vzít příklad a pokud dokážeme toto změnit, 1. liga je jen otázkou času.

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.