OBRAZEM: Tam, kde je florbal více než sport

Florbal se díky snaze Mezinárodní florbalové federace (IFF) rozšiřuje do míst, kam bychom si ho ještě před 10-ti lety dovedli stěží představit. Vedle oficiálního programu rozvoje IFF existuje nadace, která se snaží pomoci dětem žijících v pohnutých sociálních poměrech především v rozvojových zemí a celou svoji snahu zaštiťuje právě florbalem. Její sídlo je ve Švýcarsku a projekt se jmenuje Floorball 4 All (Florbal pro všechny).

Pro nás Čechy, stejně jako pro většinu evropských národů, je florbal koníčkem, sportovní aktivitou a pro některé třeba i životním stylem. V rozvojových zemích a méně vyspělých státech, kde projekt Florbal pro všechny působí, je ale nástrojem pro prosazování hodnot spravedlnosti, lásky, přátelství, solidarity a lidské důstojnosti mezi dětmi, které se ocitly na okraji společnosti. Nezáleží zda-li hokejka drhne o oprýskané parkety, písek, trávu či udusanou zem – florbal rozdává radost a dává zapomenout na všední problémy dětem po celém světě. Zde je výběr několika států, kde projekt Florbal pro všechny zavítal.

Benin

V západoafrické zemi jsou ve městě Parakou tréninky každou sobotu pod vedením mladého trenéra Eliakima. Ne moc vytříbenou techniku plně nahrazuje obrovské nadšení, které do florbalu místní děti vkládají.

Benin

Florbalový trénink v Beninu (zdroj: www.floorball4all.info)

Bosna a Hercegovina

Ve válkou poznamenané Bosně a Hercegovině je problém s nedostatkem tělocvičen. To ale nezabránilo poměrně dobrému rozvoji florbalu v této zemi, kde se ročně uskuteční několik turnajů.

Bosna

Turnaj v Bosně a Hercegovině (zdroj: www.florball4all.info)

Kazachstán

Bývalá sovětská republika s rozsáhlými pláněmi poprvé hostila florbal v roce 2007. Během 3 let vzniklo pár družstev, pro které je vrcholem turnaj při florbalovém týdnu na kazašském letním sportovním táboře.

Kazachstán

Když není v Kazachstánu po ruce tělocvična, postačí fotbalové hřiště. (zdroj: www.floorball4all.info)

Nepál

Pod nejvyšším pohořím planety přináší florbal naději – tak by se dalo shrnout loňské působení projektu v této velmi chudé zemi rozprostírající se pod Mount Everestem. Florbal zde strhnul pozornost dívek, pro které se uspořádaly první čistě dívčí tréninky.

Nepál

Ať bosé nebo obuté, florbal baví v Nepálu všechny (zdroj: www.floorball4all.info)

Peru

Florbalové tréninky se konají v Limě, hlavním městě Peru. Město, kde se tísní 10 miliónů obyvatel, z čehož je 8 miliónů chudých, nenabízí moc vhodných míst pro hraní florbalu. Nakonec se povedlo najít pár dostačujících hřišť a děti z dětských domovů mohly projevit své velké florbalové nadšení.

Peru

Trénink na okraji limského slumu (zdroj: www.florball4all.info)

Filipíny

Projekt se zaměřil na sirotčince v hlavním městě filipínských ostrovů Manile. Tři týdny intenzivního trénování mělo velký úspěch. Na první trénink dorazilo 100 dětí z místních sirotčinců a musely se konat 3 tréninky denně, aby trenéři tyto počty zvládli. Únavu umocňovalo všudypřítomné vedro, vysoká vlhkost a prašnost a davy dětí sledujících tréninky. Bohužel po odjezdu trenérů zpět do Evropy zasáhly místní úřady a florbalové nadšení zchladily.

Filipíny

Filipínské děti byly florbalem uchvácené (zdroj: www.floorball4all.info)

Veškeré informace o projektu Floorball 4 All naleznete na webu www.floorball4all.info (v angličtině). Chcete-li pomoci, můžete tak činit jakýmkoliv způsobem. Od finanční pomoci, přes poskytnutí materiálu (hokejek, rozlišováků apod.) po poskytnutí pouhé myšlenky či nápadu. Máte-li nějakou dlouhodobější cestu do rozvojových zemí, můžete se stát i trenérem tohoto projektu.

1 Komentář

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.