Jana Pitelková: Do Svitav se už moc těším

Do svitavské haly Na Střelnici se o víkendu 21.-22. května sjedou špičkoví florbalisté-vozíčkáři, kteří zde svedou boje v rámci závěrečného turnaje Fortuna florbalové ligy vozíčkářů o pohár Mistra ČR. Čtyři nejlepší týmy v sobotu 21. května odehrají semifinálové série, v neděli bude na programu boj o 3. místo a finále. Do této vrcholné florbalové akce nás v exkluzivním rozhovoru uvede hráčka týmu SKV Praha ComAp Team, který aspiruje na titul, Jana Pitelková.

Jak již bylo řečeno, do Svitav přijedou 4 nejlepší týmy Fortuna florbalové ligy vozíčkářů. Troufneš si odhadnout, které to budou?

Ještě nás čekají 2 kola, každý tým může ještě získat 24 bodů, což je dost na to, aby se úplně změnilo současné pořadí v tabulce. Favority jsou podle mě Ostrava, Plzeň  a na 100% můj SKV Praha ComAp Team.

Loňský mistr republiky z Janských Lázní je nyní poslední. Jak je to možné?

Ve sportu hraje velkou roli i pověstné štěstí, to Janským Lázním v této sezóně chybí. Ale jak jsem řekla, ještě mají velkou příležitost pořadím zamíchat a stejně tak Basseti z Mostu.

Nastínili jsme si tedy zhruba situaci v lize vozíčkářů 2 kola před svitavským Play-off. Tak se obrátím na tebe s obligátní otázkou jak jsi přišla k florbalu na kolech a jaké jiné sporty ještě děláš.

Tak k florbalu na kolech jsem se dostala v roce 2005, když jsem byla v Centru Paraple na sportovním kurzu a tam byl i právě florbal, který mě zaujal, tak jsem ho začala hrát. Je to fajn sport a pohybují se v něm bezvadný lidi. Co se týče jiných sportů, někdy si zajdu zaplavat a poslední dobou trávím víc času v posilovně.

Co je na florbalu na kolech podle tebe nejtěžší?

Nejtěžší je ovládat současně vozík a hokejku v ruce. Hlavní je dobře se naučit zpracovat míček, když se to všechno dobře naučí a sladí, tak to jde pak samo :-)

Když jsi zmínila ten vozík, tak já musím zmínit, že jsi byla první, kdo se mohl na svůj nový stroj těšit v rámci projektu Střílejte na vozíčkáře, kterého se zúčastní i A-tým mužů a ženy FbK Svitavy.

Tak už se samozřejmě těším na nový vozík, který by měl být dovezen do ČR už tento měsíc. Určitě to bude změna. Hlavně vozík je od firmy RGK, která je špička svého oboru. Takže doufám že mi to hraní na vozíku půjde samo :-) Rozdíl od toho vozíku, co teď mám, to bude velký, myslím že na tom novém budu rychlejší a obratnější.

Jak se liší od obyčejného vozíku, který běžně lidé potkávají v ulicích?

Od běžného vozíku se liší dost. Je určen výhradně na sport a je k tomu patřičně upraven. Má speciální podpůrná kolečka zabraňující přepadání dopředu a dozadu a velká hnací kola jsou pod takovým úhlem, který brání převrácení do stran, ikdyž pro některé výbušnější hráče to není vůbec překážkou :-) (viz VIDEO, pozn. aut.) Vozíky jsou velmi lehké a vyrábějí se z chromomolybdenu a titanu.

Vraťme se k celé lize a k Play-off. Na jaké osobnosti sportu vozíčkářů se mohou svitavští diváci těšit?

Diváci se můžou především těšit na takřka kompletní reprezentaci ČR ve florbalu na kolech. A dále na osobnosti jako je David Drahonínský, který je vozíčkář tetraplegik (vozíčkář s handicapem na všech 4 končetinách, pozn. aut.) a reprezentuje Českou republiku v lukostřelbě vozíčkářů. Mezi jeho největší úspěchy patří zlatá medaile z paralympijských her v Pekingu 2008. Potom se můžou těšit na Zdeňka Krupičku, který je velice aktivní člověk a sportovec. Reprezentuje Českou republiku nejen ve florbale vozíčkářů, ale také ve sledge hokeji. S českým výběrem sledge-hokejistů se zúčastnil Zimních paralympijských her ve Vancouveru.

Děkuju za rozhovor

Nemáš zač, bylo mi potěšením, a těším se moc do Svitav ;-)

Komentujte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.